Bilgi
Çoğu vajinitli hastada belirgin bir yakınma yoksa da cinsel ilişki sırasında yanma, kaşıntı, peynirimsi vajinal akıntı, vajinal kızarıklık ve ödem görülebilir.
Sebep
Vajina florasında Candida mantarı ile diğer bakteriler belli bir oranda dengede bulunurlar. Dengeyi bozan etkenler bu mikroplardan birinin aşırı çoğalmasına neden olursa vajinit meydana gelir. Bakteriler ölürse mantar çoğalır ve kandida vajinit olur. Kandida vajiniti oldukça sık görülen bir klinik tablodur. Kadınların çoğu hayatlarında en az bir kez kandida vajiniti geçirmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, fizik muayene ve vajinal sekresyonun mikrobiyolojik incelenmesi ile tanı konur.
Etken
En sık görülen Candida vajiniti etkeni Candida albicans’dır. Normalde ağız, boğaz, bağırsaklar, vajina ve cilt florasında bulunurlar.
Tedavi
Vajinaya uygulanan antifungal (mantar ilacı) krem veya fitil kullanılabileceği gibi, tek doz ağızdan antifungal ilaç da verilebilir.
Risk
Fırsatçı bir enfeksiyon ajanıdır. Bağışıklı sistemi baskılandığında yaygın mantar enfeksiyonuna (kronik mukokutanöz kandidoz) sebebiyet verebilir. Diyabetiklerde, antibiyotik, kortikosteroid ya da oral kontraseptif ilaç kullananlarda, uzun süreli damar içi kateter kullananlar ve gebelerde daha kandida vajiniti daha sık görülür.

Hastalık Sorgulama Programı