Hipotermi


Bilgi

Titreme, vücudun ısı kaybı yaşadığında kendini otomatik olarak korumak için yaptığı ilk fark edilen davranıştır. Durum kötüleştikçe titreme artar, bulantı, baş dönmesi, uykuya meyil, bilinç bulanıklığı kalp hızında artış görülür. Hipotermi devam ederse titreme durur, bilinç kaybı ve ölüm gelişebilir.

Sebep

Hipotermi, vücudun hızlı bir şekilde ısı kaybetmesi sonucu ortaya çıkan durum olup, düşük vücut ısısı olarak tarif edilebilir. Hipotermi durumunda vücudun kaybettiği ısı ürettiği ısıdan daha fazladır ve bu ısı kaybı bazen tehlikeli boyutlarda olmaktadır. Normal vücut ısısı yaklaşık 36.5 -37 ° C’ dir. Vücut ısısının 35 ° C ve altına düşmesi halinde hipotermi oluşur.

Bakım

-

Tahlil

Hastanın bulunduğu ortama ve semptomlarına (titreme, bilinç bulanıklığı gibi) bakarak ve vücut sıcaklığını ölçerek (genellikle.35.5 C’ nin altındadır) tanı konabilir.

Etken

Hipotermi genellikle vücudun soğuk havalara veya soğuk suya maruz kalması sonucu ortaya çıkar.

Tedavi

Vücut ısısı düştüğünde, kalp, sinir sistemi ve diğer organlar normal çalışamaz. Tedavi edilmediği takdirde kalp ve solunum yetmezliği ve hatta ölüme kadar götürebilir. İlk uygulanan tedaviler genellikle vücudu normal sıcaklığına kavuşturmak için uygulanan yöntemlerdir.

Risk

Hipotermide semptomlar genellikle yavaş yavaş başladığı için hipotermik birisi genellikle durumunun farkında değildir. Düşünme karışıklığına yol açar ve öz farkındalığı engeller. Bu da riskli davranışlara yol açabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı