Bilgi
Titreme, vücudun ısı kaybı yaşadığında kendini otomatik olarak korumak için yaptığı ilk fark edilen davranıştır. Durum kötüleştikçe titreme artar, bulantı, baş dönmesi, uykuya meyil, bilinç bulanıklığı kalp hızında artış görülür. Hipotermi devam ederse titreme durur, bilinç kaybı ve ölüm gelişebilir.
Sebep
Hipotermi, vücudun hızlı bir şekilde ısı kaybetmesi sonucu ortaya çıkan durum olup, düşük vücut ısısı olarak tarif edilebilir. Hipotermi durumunda vücudun kaybettiği ısı ürettiği ısıdan daha fazladır ve bu ısı kaybı bazen tehlikeli boyutlarda olmaktadır. Normal vücut ısısı yaklaşık 36.5 -37 ° C’ dir. Vücut ısısının 35 ° C ve altına düşmesi halinde hipotermi oluşur.
Bakım
-
Tahlil
Hastanın bulunduğu ortama ve semptomlarına (titreme, bilinç bulanıklığı gibi) bakarak ve vücut sıcaklığını ölçerek (genellikle.35.5 C’ nin altındadır) tanı konabilir.
Etken
Hipotermi genellikle vücudun soğuk havalara veya soğuk suya maruz kalması sonucu ortaya çıkar.
Tedavi
Vücut ısısı düştüğünde, kalp, sinir sistemi ve diğer organlar normal çalışamaz. Tedavi edilmediği takdirde kalp ve solunum yetmezliği ve hatta ölüme kadar götürebilir. İlk uygulanan tedaviler genellikle vücudu normal sıcaklığına kavuşturmak için uygulanan yöntemlerdir.
Risk
Hipotermide semptomlar genellikle yavaş yavaş başladığı için hipotermik birisi genellikle durumunun farkında değildir. Düşünme karışıklığına yol açar ve öz farkındalığı engeller. Bu da riskli davranışlara yol açabilir.

Hastalık Sorgulama Programı