Karaciğer Kist Hidatiği


Bilgi

Küçük kistler uzun süre hiçbir belirti vermeyebilir. Kistler büyüdükçe, karın ağrısı, kaşınma, bulantı, kusma görülebilir. Akciğer kistlerinde ise; öksürük, kanlı balgam, göğüs ağrısı ve ateş görülebilir. Parazit daha çok karaciğer ve akciğere yerleşmekle birlikte beyin, kemik, kas, böbrek, dalak ve diğer organlara da yayılabilir. Tuttuğu organa göre elbette belirtiler de çeşitlik görülecektir.

Sebep

Echinococcus granulosus veya aynı aileden başka parazitlerin neden olduğu, ön planda karaciğer ve akciğere yerleşmekle birlikte başka birçok dokuda kist oluşturabilen ve hayvanlardan insanlara geçen bir parazit hastalığıdır. Kist hidatik teriminin kelime anlamı “su dolu kese”dir ve halk arasında köpek kisti olarak bilinmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Hidatik kist tanısı, detaylı tıbbi öykü ve fizik muayeneyi müteakip, kistlerin çeşitli görüntüleme yöntemleri (ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi) ile gösterilmesi ile konulur. Tanı serolojik testler ile de doğrulanabilir.

Etken

Kist hidatik, Echinococcus granulosus veya aynı gruptan başka parazitlerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu parazit başta köpekler olmak üzere, kurt ve çakal gibi et yiyicilerin ince bağırsaklarında yaşar. Yavru parazitler ise koyun, keçi gibi otçulların ve insanın dokularında yaşar. İnsana da genellikle ya hasta köpeğin dışkısından, ya da o dışkı ile kirlenmiş yiyeceklerden geçer.

Tedavi

Hidatik kist tedavisinde cerrahi tedavi ve ilaç tedavisi seçenekleri mevcuttur.

Risk

Büyük kistleri olan hastalarda, bu kistlere gelen ani ve ağır darbeler, kistte yırtılmaya yol açabilir. Bu durum, yaşamsal risk taşıyan ağır alerjik reaksiyon tablosunu tetikleyebilir. Kist hidatik hastalığından korunmak için, köpek ve kedilere mümkün olduğunca çiğ et, sakatat gibi hayvan ürünleri verilmemelidir. Aşıları yapılmalıdır. Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, içme ve kullanma suları temiz olmalı, çiğ yenen sebze ve meyveler bol su ile yıkandıktan sonra tüketilmelidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı