Karaciğer Yağlanması


Bilgi

Yağlı karaciğer tek başına bir tehlike oluşturmaz ve bir hastalık olarak kabul edilmez. Sadece karaciğer yağlanması çoğu zaman hastada herhangi bir belirti vermez.

Sebep

Karaciğer hücrelerinde aşırı miktarda yağ birikmesine karaciğer yağlanması ya da tıbbi adıyla ‘hepatosteatoz’ denir. Yaygın şekilde karşımıza çıkmasına rağmen ciddiye alınması gereken bir konudur. Önceleri masum bir bulgu olarak değerlendirilirken, önü alınmaz ise ilerleyen dönemlerde biriken aşırı yağ, karaciğer hücrelerinde önce iltihaplanmaya sonra da harabiyete ve ölüme (nekroz) yol açar ve karaciğerde skarlaşma (fibrozis veya nedbe oluşumu) gelişir. Bu tabloya steatohepatit denir ki, zamanla karaciğer sirozuna dönüşebilir.

Bakım

-

Tahlil

Beslenme, alkol, geçirilmiş hastalık, ilaç öyküsü ve aile detaylı sorgulanır. Fizik muayene, karaciğer enzimleri, kan kolesterol düzeyleri ve karaciğer ultrasonografisi tanı konur. İlerlemiş olgularda karaciğer biyopsisi gerekebilir.

Etken

Karaciğer yağlanmasının en sık karşılaşılan nedenleri, aşırı alkol tüketimi, obezite ve kötü beslenme alışkanlıklarıdır. Alkol dışında aslında en önemli sebep insülin direncidir. Kötü beslenme (şeker, früktoz, unlu-nişastalı-karbonhidratlı yiyecekler, katkı maddeleri ve trans yağların fazla tüketimi) ya da genetik nedenlerden dolayı vücutta insülin direnci ortaya çıkabilir. İnsülin hormonuna karşı vücutta hücrelerin direnç göstermesi sonucu pankreas daha fazla insülin salgılamaya başlar ve insülin hormonundaki bu artış sonucu kandaki ve karaciğerdeki yağ asitlerinde artış görülür.

Tedavi

Eğer yoğun kullanım öyküsü var ve tablo buna bağlanmışsa, öncelikle alkolü bırakması istenir. Yağlanma alkole bağlı değilse, hastanın öncelikle fazla kilolarından kurtulması istenir. Hastaya belirli bir beslenme ve düzenli egzersiz programı uygulanarak bu hastalıktan kurtulması sağlanır.

Risk

Yoğun alkol tüketimi, kötü beslenme (özellikle de karbonhidrattan zengin beslenme), hareketsiz yaşam ve abdominal obezite (karın çevresinin genişlediği şişmanlık) en büyük risk faktörleridir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı