Bilgi
Yağlı karaciğer tek başına bir tehlike oluşturmaz ve bir hastalık olarak kabul edilmez. Sadece karaciğer yağlanması çoğu zaman hastada herhangi bir belirti vermez.
Sebep
Karaciğer hücrelerinde aşırı miktarda yağ birikmesine karaciğer yağlanması ya da tıbbi adıyla ‘hepatosteatoz’ denir. Yaygın şekilde karşımıza çıkmasına rağmen ciddiye alınması gereken bir konudur. Önceleri masum bir bulgu olarak değerlendirilirken, önü alınmaz ise ilerleyen dönemlerde biriken aşırı yağ, karaciğer hücrelerinde önce iltihaplanmaya sonra da harabiyete ve ölüme (nekroz) yol açar ve karaciğerde skarlaşma (fibrozis veya nedbe oluşumu) gelişir. Bu tabloya steatohepatit denir ki, zamanla karaciğer sirozuna dönüşebilir.
Bakım
-
Tahlil
Beslenme, alkol, geçirilmiş hastalık, ilaç öyküsü ve aile detaylı sorgulanır. Fizik muayene, karaciğer enzimleri, kan kolesterol düzeyleri ve karaciğer ultrasonografisi tanı konur. İlerlemiş olgularda karaciğer biyopsisi gerekebilir.
Etken
Karaciğer yağlanmasının en sık karşılaşılan nedenleri, aşırı alkol tüketimi, obezite ve kötü beslenme alışkanlıklarıdır. Alkol dışında aslında en önemli sebep insülin direncidir. Kötü beslenme (şeker, früktoz, unlu-nişastalı-karbonhidratlı yiyecekler, katkı maddeleri ve trans yağların fazla tüketimi) ya da genetik nedenlerden dolayı vücutta insülin direnci ortaya çıkabilir. İnsülin hormonuna karşı vücutta hücrelerin direnç göstermesi sonucu pankreas daha fazla insülin salgılamaya başlar ve insülin hormonundaki bu artış sonucu kandaki ve karaciğerdeki yağ asitlerinde artış görülür.
Tedavi
Eğer yoğun kullanım öyküsü var ve tablo buna bağlanmışsa, öncelikle alkolü bırakması istenir. Yağlanma alkole bağlı değilse, hastanın öncelikle fazla kilolarından kurtulması istenir. Hastaya belirli bir beslenme ve düzenli egzersiz programı uygulanarak bu hastalıktan kurtulması sağlanır.
Risk
Yoğun alkol tüketimi, kötü beslenme (özellikle de karbonhidrattan zengin beslenme), hareketsiz yaşam ve abdominal obezite (karın çevresinin genişlediği şişmanlık) en büyük risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı