Bilgi
Karaciğer yetmezliğinin erken dönem belirtileri; bulantı, iştah kaybı, yorgunluk ve ishaldir. Daha sonraki dönemlerde sarılık, kolay kanama, karında şişlik, bilinç bulanıklığı, uykuya eğilim ve koma görülebilir.
Sebep
Karaciğer, vücutta açığa çıkan metabolizma artığı zehirli maddelerin temizlenmesi, kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddelerin (pıhtılaşma faktörleri) üretimi ve alınan besinlerin sindiriminde görev alan bir organdır. Karaciğer yetmezliği, karaciğerin tedavi edilemeyecek şekilde hasara uğraması sonucu görevini yapamaz bir duruma gelmesidir. Tüm yaşlarda ve her iki cinsiyette görülebilir. Vücutta ağır bir toksik madde birikimi nedeni ile yoğun bakımda yatılmasını gerektirecek kadar şiddetli bir tablo oluşturabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü (hepatit öyküsü, alkol alımı, ilaç veya madde kullanım öyküsü vs.), fizik muayene ve kan tahlilleri (kanda albumin düzeyi düşük, bilirubin seviyesi yüksek), kanama zamanı, pıhtılaşma testleri, hepatit belirteçleri ve gerekirse karaciğerden biyopsi yani parça alınır. Ultrason ile karaciğer görüntülenir.
Etken
Karaciğer yetmezliği siroz zemininde gelişebileceği gibi, siroz zemini yokken akut fulminan yetmezlik şeklinde de ortaya çıkabilir. Karaciğer yetmezliğine neden olan başlıca durumlar; ilaç zehirlenmeleri; hepatitler, Wilson hastalığı (karaciğerde bakır birikmesi), karaciğer kanseri, mantar zehirlenmeleri, bazı bitkisel tedaviler (ginseng) gebelik yağlı karaciğeri, siroz, Reye sendromu ve Budd Chiari sendromudur.
Tedavi
Karaciğer yetmezliği ile gastroenteroloji, çocuk gastroenterolojisi ve karaciğer nakli konusunda uzman genel cerrahi doktorları ilgilenir. Sebep viral hepatitler (hepatit B, hepatit C) ise antiviral ilaçlar başlanır. Karaciğer yetmezliği başlamış ise ancak gelişecek ek sorunlar yani komplikasyonlar (asit, yemek borusu kanamaları, koma gibi) ile mücadele edilir. Karaciğer yetmezliğinin en son aşamasında, en seçkin ve en önemli tedavi seçeneği karaciğer naklidir.
Risk
Sebebi ne olursa olsun siroz hastaları, uyuşturucu madde kullananlar, viral hepatit hastaları, mantar zehirlenmeleri, bitkisel tedavi kullanma alışkanlığı olanlar, karaciğer yetmezliğine neden olabilen risk faktörleri arasında sayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı