Karın Migreni


Bilgi

Çocuklarda abdominal migrende, ishal, kusma, mide bulantısı, sinirlilik, kramp gibi bulgular saptandığından çoğunlukla başka hastalıklarla karıştırılabilinir. Erişkinlerde, göbek çevresinde, tam olarak lokalize edilemeyen, orta şiddetli, ataklar şeklinde gelen, kramp tarzında veya künt bir ağrı şeklinde belirti verir. İştahsızlık, bulantı, kusma eşlik edebilir. Ataklar arsında hasta rahattır.

Sebep

Halk arasında karın migreni olarak adlandırılan abdominal migren, genellikle çocuklarda ve ergenlik çağındaki gençlerde görülen, kramp şeklinde şiddetli bir karın ağrısı türüdür. 5 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülen abdominal migren, yetişkinlikte kendini daha çok klasik migren olarak gösterir veya migrene eşlik eden karın ağrıları şeklinde görülebilir. Kadınlarda ve kız çocuklarında erkelere göre daha sık görülür.

Bakım

-

Tahlil

Erişkinlerde tanı konulması oldukça zordur. Kramp tarzında ve ataklar halinde karın ağrısı yakınması ile gelen hastalarda önce iritabl bağırsak sendromu, reflü hastalığı, laktoz intoleransı gibi hastalıklar ön planda düşünülür. Diğer hastalıklar dışlandıktan sonra karın migreni tanısı konabilir.

Etken

Kesin nedeni bilinmemektedir. Histamin ve seratonini denilen iki molekülün kan düzeylerindeki değişimden kaynaklandığı iddia edildiği gibi, psikoljik streslerin, bazı gıdaların (çikolata gibi) veya gıda katkılarının (mono sodyum glutamat yani çin tuzu gibi) ve yemek sırasında yutulan fazla miktarda havanın da karın migrenine neden olabileceği düşünülmektedir.

Tedavi

Sessiz ve karanlık bir ortamda dinlenip, ağrılı bölgeye sıcak su kompresi uygulayabilirsiniz. Nane limon çayı bulantıyı hafifletmesi açısından fayda sağlayacaktır. Yine sağlıklı beslenme ve düzenli olarak spor yapmak da migren ataklarının hayatınıza daha az uğramasına yardımcı olacaktır. Rahatlama olmaması halinde mutlaka hekime başvurmalısınız.

Risk

Karın migreni olduğu düşünülen hastalara, ataklar öncesi ne yedikleri, herhangi bir ilaç alıp almadıkları ve atağı tetikleyen bir kaygı ya da üzüntü yaşayıp yaşamadığı öğrenilir. Hastalardan bu tip verileri kaydedeceği bir günlük tutması istenir. Bu şekilde tetikleyen faktör bulunarak ataklar önlenebilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı