Peritonit


Bilgi

İlk belirti karın ağrısıdır. Hasta şiddetli, yaygın bir sancı duyar, bazen karnına el süremez. Şiddetli karın ağrısı yanından bulantı, kusma, bağırsak hareketliliğinde durma (ileus), safralı kusma, gaz ve dışkı çıkaramama görülür. İdrar azalır, koyu kırmızı bir renk alır. Ateş 39-40°’ye kadar yükselir, nabzın sayısı artar ve kuvveti azalır.

Sebep

Karın boşluğundaki iç organların, bağırsakların üzerini kaplayan zara “periton” (karın zarı), bu zarın iltihaplanmasına da “peritonit” veya karın zarı iltihabı denir.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene, kan tetkikleri, ayakta direk karın grafisi, karın ultrasonu, gereğinde tomografi, tanısal laparoskopi veya tanısal laparotomi

Etken

Peritonitin en sık nedeni mide veya bağırsak duvarının perforasyonudur, yani delinmesidir. Bağırsak lümenindeki bakteri ve sindirim sıvılarının (asit, safra, gayta içeriği gibi) karın boşluğuna hareket etmesine olanak sağlar. Perforasyon genellikle peptik ülser, apandisit veya divertikülit nedeni ile meydana gelir.

Tedavi

Peritonit ciddi bir tablodur ve eğer tedavi edilmezse ölüme neden olabilir. Peritonit tanısı fizik muayene ile konur ve hasta acilen hastaneye yatırılır. Neden anlaşılır is acil ameliyata alınır veya neden anlaşılamaz ise tanı amaçlı tedavi gerektirecek bir neden ise cerrahi tedavi uygulanabilir. Peritonit nedeni bulanamaz ise laparoskopi veya tanı amaçlı laparotomi (karın boşluğu ameliyat ile açılır ve değerlendirme yapılır) gerekebilir. Peritonit tedavisinde bakterileri yok etmek için geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi başlanır. Sıvı ve elektrolit kaybını önlemek için damar yolundan uygun sıvı ve elektrolit desteği verilir.

Risk

Mide ülseri, divertikülit, inflamatuvar bağırsak hastalığı, kolesistit (safra kesesi iltihabı) vs. tanılı hastalar, peritonit gelişimi açısından risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı