Bilgi
Karpal tünel sendromunun başlıca belirtileri el ağrısı, başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta uyuşma ve güç kaybı ve başparmak kaslarında erimedir.
Sebep
Medyan sinir, el bileğinden geçerek ele ve el parmaklarına dağılan ve başparmağın, işaret parmağının ve avuç içinin duyu hissini alan sinirdir. Bu sinir aynı zamanda başparmağın motor hareketini de kontrol etmektedir. Medyan sinirin el bileği seviyesinde sıkışmasına karpal tünel sendromu veya el bileğinde sinir sıkışması sendromu denir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, el bileği ultrasonografisi, MR görüntüleme ve EMG denilen sinir iletimini değerlendiren tetkik.
Etken
Medyan sinir el bileğinde karpal tünel denilen bir tünelden geçmektedir ve bu tünelin çatısını bilekte enine doğru uzanan bir bağ yapmaktadır. Tünelde meydana gelen bir şişme medyan sinir üzerinde bası oluşturur ve bazı ve belirtiler ortaya çıkar. Tekrarlayan bazı el hareketleri bu bozukluğa neden olabilir.
Tedavi
Öncelikle diyabet veya romatizmal eklem iltihaplanması gibi altta yatan nedenler varsa tedavi edilmelidir. Fiziksel aktiviteler şikayetleri artırdığı için hafif vakalarda etkilenen el en az iki hafta süre ile dinlendirilmeli, gerekirse atele alınmalıdır. Ağrı kesiciler ile veya bileğe kortizon enjekte edilerek şişmeyi azaltıp şikayetler hafifletebilir. Tedaviye yanıtsız durumlarda cerrahi müdahaleye başvurmak gerekir.
Risk
Kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Romatizmal eklem hastalığı, böbrek yetmezliği ve diyabeti olanlarda daha yaygındır ve sıklıkla 30 yaşından sonra görülür. Aynı zamanda, ellerini fazla kullanarak ve zorlayarak iş yapanlarda daha sık görülür. Özellikle aynı el ve bilek hareketlerini sürekli tekrarlayan kişilerin hastalığıdır. Aşırı el işi yapan ev kadınları, daktilo ve bilgisayar kullanımı, müzik aleti çalanlar, ağır el aletleri ile çalışanlar gibi mesleklerde görülme oranı yüksektir.

Hastalık Sorgulama Programı