Karpal Tünel Sendromu


Bilgi

Karpal tünel sendromunun başlıca belirtileri el ağrısı, başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta uyuşma ve güç kaybı ve başparmak kaslarında erimedir.

Sebep

Medyan sinir, el bileğinden geçerek ele ve el parmaklarına dağılan ve başparmağın, işaret parmağının ve avuç içinin duyu hissini alan sinirdir. Bu sinir aynı zamanda başparmağın motor hareketini de kontrol etmektedir. Medyan sinirin el bileği seviyesinde sıkışmasına karpal tünel sendromu veya el bileğinde sinir sıkışması sendromu denir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, el bileği ultrasonografisi, MR görüntüleme ve EMG denilen sinir iletimini değerlendiren tetkik.

Etken

Medyan sinir el bileğinde karpal tünel denilen bir tünelden geçmektedir ve bu tünelin çatısını bilekte enine doğru uzanan bir bağ yapmaktadır. Tünelde meydana gelen bir şişme medyan sinir üzerinde bası oluşturur ve bazı ve belirtiler ortaya çıkar. Tekrarlayan bazı el hareketleri bu bozukluğa neden olabilir.

Tedavi

Öncelikle diyabet veya romatizmal eklem iltihaplanması gibi altta yatan nedenler varsa tedavi edilmelidir. Fiziksel aktiviteler şikayetleri artırdığı için hafif vakalarda etkilenen el en az iki hafta süre ile dinlendirilmeli, gerekirse atele alınmalıdır. Ağrı kesiciler ile veya bileğe kortizon enjekte edilerek şişmeyi azaltıp şikayetler hafifletebilir. Tedaviye yanıtsız durumlarda cerrahi müdahaleye başvurmak gerekir.

Risk

Kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Romatizmal eklem hastalığı, böbrek yetmezliği ve diyabeti olanlarda daha yaygındır ve sıklıkla 30 yaşından sonra görülür. Aynı zamanda, ellerini fazla kullanarak ve zorlayarak iş yapanlarda daha sık görülür. Özellikle aynı el ve bilek hareketlerini sürekli tekrarlayan kişilerin hastalığıdır. Aşırı el işi yapan ev kadınları, daktilo ve bilgisayar kullanımı, müzik aleti çalanlar, ağır el aletleri ile çalışanlar gibi mesleklerde görülme oranı yüksektir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı