Kemiğin Paget Hastalığı


Bilgi

Hastaların çoğunda hiçbir belirti yoktur. Bir bölümünde derin bir kemik ağrısı görülebilir. Bu ağrı gün boyu sürer ve geceleri artar. Hastalık sadece tek bir kemikte başlayabildiği gibi birçok kemikte de olabilir. Uzun kemiklerde eğilme, kafatası kemiğinde kalınlaşma, tutulan kemiklerin olduğu yerdeki ciltte ısı artışı olabilir. Paget hastalığı olan kemikler kırılgandır.

Sebep

Kemiklerde meydana gelen aşırı kemik kaybına cevap olarak ortaya çıkan düzensiz yapıda ve kırılgan yeni kemik oluşması hastalığıdır. Vücutta yeni kemik yapım hızı artmakla birlikte ortay çıkan yeni kemik doku düzensiz bir yapıdadır, normal kemikten daha yumuşak ve daha zayıftır. Paget hastalığı bütün kemiklerde olabilirse de, en sık tutulan kemik yapıları; leğen kemiği, kuyruk sokumu, omurga, kafatası ve bacağın uyluk kemiğidir. Paget hastalığının diğer adı ‘Osteititis Deformans’dır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri (özellikle kanda artmış alkalen fosfataz enzimi), idrar tetkiki, kemik grafileri, kalça ve kafatası grafisi, kemik sintigrafisi.

Etken

Araştırmalara rağmen Paget hastalığı nedeni kesin olarak bulunamamıştır.

Tedavi

İlaçla tedavisi mümkündür. Özellikle bifosfanatlar tedavide kullanılmaktadır.

Risk

En fazla İngiltere, Avustralya, Batı Avrupa, Kuzey Amerika’da görülür. 40 yaşından önce nadirdir ve genelde 50 yaş üzerinde görülür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı