Bilgi
Narkotik madde kullanımının belirtilerinden bazıları; ateş, uyku hali, uyuşukluk, vücut ısısında düşme, hezeyan duygusu, gerçeğe uymayan düşünceler, kaygı ve istemsiz hareketler, dalgınlık, dikkati toplamakta güçlük görülmesidir. Belirgin bir halsizlik, yorgunluk gözlenebilir. Konuşmada güçlük ortaya çıkabilir. Sarhoşluk halinde olduğu gibi konuşma peltekleşebilir. Devamlı narkotik madde kullananlarda kansızlık, iştahsızlık, hazımsızlık, kabızlık veya ishal görülür.
Sebep
Afyon bitkisi içinde en yüksek oranda bulunan doğal alkaloide narkotik madde veya morfin denir. Şiddetli ağrıları dindirmede kullanılan ilaçların en önemlilerindendir.
Bakım
-
Tahlil
Uyuşturucu madde kullanım öyküsü ve fizik muayene ile tanı konur. Gereğinde kan ve idrar tetkikleri, EKG, kan ilaç veya madde düzeyi testleri istenebilir.
Etken
Ağrı kesici veya keyif verici olarak kullanılan çoğu narkotik maddelerin kaynağı olan afyon sakızı, haşhaş bitkisinin kapsülünden elde edilir.
Tedavi
Uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisi psikiyatrist veya ergen psikiyatristi (çocuk ruh sağlığı uzmanı) tarafından yönetilmelidir. Bağımlı kişiler bağımlılığın bir hastalık olduğunu kabul eder ve hastalıklarda uyulması gereken kurallar olduğunu bilirlerse tedaviye uyumları artmaktadır.
Risk
Madde veya keyif verici ilaç kullanan herkes için bağımlı hale gelme riski vardır. Kullanımı güvenli olan bir madde yoktur. Bununla birlikte yenilik arayışı içinde olan, kolayca risk alan, aile yapısı bozuk, ihmal edilmiş ergenler, stresle başa çıkma yöntemi olarak madde kullanan ve genetik yatkınlığı olan bireyler çok daha büyük risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı