Narkotik Kullanımı


Bilgi

Narkotik madde kullanımının belirtilerinden bazıları; ateş, uyku hali, uyuşukluk, vücut ısısında düşme, hezeyan duygusu, gerçeğe uymayan düşünceler, kaygı ve istemsiz hareketler, dalgınlık, dikkati toplamakta güçlük görülmesidir. Belirgin bir halsizlik, yorgunluk gözlenebilir. Konuşmada güçlük ortaya çıkabilir. Sarhoşluk halinde olduğu gibi konuşma peltekleşebilir. Devamlı narkotik madde kullananlarda kansızlık, iştahsızlık, hazımsızlık, kabızlık veya ishal görülür.

Sebep

Afyon bitkisi içinde en yüksek oranda bulunan doğal alkaloide narkotik madde veya morfin denir. Şiddetli ağrıları dindirmede kullanılan ilaçların en önemlilerindendir.

Bakım

-

Tahlil

Uyuşturucu madde kullanım öyküsü ve fizik muayene ile tanı konur. Gereğinde kan ve idrar tetkikleri, EKG, kan ilaç veya madde düzeyi testleri istenebilir.

Etken

Ağrı kesici veya keyif verici olarak kullanılan çoğu narkotik maddelerin kaynağı olan afyon sakızı, haşhaş bitkisinin kapsülünden elde edilir.

Tedavi

Uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisi psikiyatrist veya ergen psikiyatristi (çocuk ruh sağlığı uzmanı) tarafından yönetilmelidir. Bağımlı kişiler bağımlılığın bir hastalık olduğunu kabul eder ve hastalıklarda uyulması gereken kurallar olduğunu bilirlerse tedaviye uyumları artmaktadır.

Risk

Madde veya keyif verici ilaç kullanan herkes için bağımlı hale gelme riski vardır. Kullanımı güvenli olan bir madde yoktur. Bununla birlikte yenilik arayışı içinde olan, kolayca risk alan, aile yapısı bozuk, ihmal edilmiş ergenler, stresle başa çıkma yöntemi olarak madde kullanan ve genetik yatkınlığı olan bireyler çok daha büyük risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı