Bilgi
En önemli belirti tümörün olduğu bölgede bulunan şişlik ve ağrıdır. Ağrı zaman geçtikçe şiddetini artırır. Genellikle künt ve süreklidir yani istirahatte de devam eder. Eğer aspirin ile tümörün ağrısı geçiyor ise, osteid osteoma denilen iyi huylu bir tümör akla getirilmelidir. Bazı tümörler ateş ve gece terlemesine sebep olabilir. Bazen de ağrısız kitle ile karşımıza çıkarlar.
Sebep
Kemik dokusundan kaynaklanan tümörler iyi ya da kötü huylu olabilir; ikincil tümörler ise başka organ ve dokulardaki tümörlerin kemik dokusuna yayılması sonucu gelişir. Çoğu kemik tümörü iyi huyludur. Kötü huylu tümörün yani kemik kanserlerinin büyüme ve gelişmesi sınırsızdır, kan ve lenf dolaşımıyla başka organlara yayılıp metastaz yapar, yerleştiği dokuyu yıkıma uğratır ve yerleştiği organın işlevine engel olsa bile gelişimini sürdürür. Kemik kanserleri kaynaklandıkları dokudan aldıkları isimler ile anılır. Osteosarkom kemik dokusundan kaynaklanan habis kanserdir. Kondrosarkom kıkırdak dokudan köken alan kanser, liposarkom yağ hücrelerinden köken alan kanser, anjiyosarkom damarlardan köken alan kanserler şeklinde adlandırılır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, röntgen filmi, sintigrafi tetkiki, bilgisayarlı tomografik görüntüleme, manyetik rezonans (MRG) görüntüleme ve tümörü belirlemek için yapılacak biyopsi gibi tetkikler ile kemik tümörü teşhisi konulabilir.
Etken
Kemik kanserinin oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat kanser yapan bazı ajanların kemik kanseri riskini arttırdığı konusunda bilgiler vardır. Bu ajanlar, radyasyona maruz kalınması, aşırı ultraviole (güneş) ışınları, bazı virüsler, bazı enfeksiyonlar, vücut direncini düşüren herhangi bir hastalık varlığı, sigara kullanımı gibi nedenler kemik kanseri riskini arttırabilmektedir.
Tedavi
Kanserin türü belirlendikten sonra tedavinin planı yapılır. Kötü huylu tümörlerde, tümörün bulunduğu doku tamamen çıkarılır. Kemik kanseri tedavisinde ameliyat öncesi kemoterapi uygulanarak tümörün yayılımı engellenir. Bazı kanser türlerinde cerrahi tedaviden sonra da kemoterapi ve radyoterapi devam ettirilir.
Risk
Bu tür kanserler ne kadar erken teşhis edilir ise o kadar kolay tedavi edilir. Kemik kanserlerinde uzuv kaybetme tehlikesi ve daha da kötüsü hayatı kaybetme tehlikesi vardır.

Hastalık Sorgulama Programı