Bilgi
Birçok kene ısırması belirtilere neden olmaz fakat kene salgıları sonucu ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, yorgunluk, kas zayıflığı ve deride iltihaplı şişkinlikler gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Keneler deriye yapışır ve insanın kanını emerek beslenirler. Bazı keneler, ciddi bir takım hastalıkların mikroplarını taşıyabili ve bu hastalıkları insanlara bulaştırırlar. Keneler tarafından bulaştırılan hastalıklardan bazıları arasında lyme hastalığı, kırım kongo kanamalı ateşi, kayalık dağlar benekli ateşi sayılabilir. Bunlardan en önemlisi, insanlarda kanamalarla seyreden ve ölümle sonuçlanabilen, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli hastalıktır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, kene maruziyeti öyküsü ve kenenin türünün tespiti önemlidir. Çünkü ancak bazı türlerinde Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı riski vardır. Fizik muayene ve kan tetkikleri ile tanı teyit edilir.
Etken
Örümcekler sınıfının akarlar alt gurubundan kene adı verilen eklem bacaklılar etkendir.
Tedavi
Birçok kene cımbızla kolayca deriden çıkarılabilir ve başka bir tedavi gerektirmez. Kene çıkartılırken bütünlüğü bozulmamalı, başı deri içerisinde kalmamalı ve yakılmamalıdır. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli hastalık tedavisine gelince; antiviral ilaçların yanında diğer çoğu virüs hastalıklarında olduğu gibi daha çok destek tedavisi ve bulguları gidermeye yönelik tedaviler uygulanır.
Risk
Kene ısırıkları daha çok nisan ve eylül ayları arasında görülür. Odun ve kerestelerin arasında gezerken temiz yerlerde yürüyün. Kol ve bacaklarınızı kapatan uzun, beyaz renkli giysiler giyin. Pantolonunuzun paçasını çorabınızın içine alın. Bu önlemler kene ısırması riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı