Kene Isırması


Bilgi

Birçok kene ısırması belirtilere neden olmaz fakat kene salgıları sonucu ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, yorgunluk, kas zayıflığı ve deride iltihaplı şişkinlikler gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Keneler deriye yapışır ve insanın kanını emerek beslenirler. Bazı keneler, ciddi bir takım hastalıkların mikroplarını taşıyabili ve bu hastalıkları insanlara bulaştırırlar. Keneler tarafından bulaştırılan hastalıklardan bazıları arasında lyme hastalığı, kırım kongo kanamalı ateşi, kayalık dağlar benekli ateşi sayılabilir. Bunlardan en önemlisi, insanlarda kanamalarla seyreden ve ölümle sonuçlanabilen, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, kene maruziyeti öyküsü ve kenenin türünün tespiti önemlidir. Çünkü ancak bazı türlerinde Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı riski vardır. Fizik muayene ve kan tetkikleri ile tanı teyit edilir.

Etken

Örümcekler sınıfının akarlar alt gurubundan kene adı verilen eklem bacaklılar etkendir.

Tedavi

Birçok kene cımbızla kolayca deriden çıkarılabilir ve başka bir tedavi gerektirmez. Kene çıkartılırken bütünlüğü bozulmamalı, başı deri içerisinde kalmamalı ve yakılmamalıdır. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli hastalık tedavisine gelince; antiviral ilaçların yanında diğer çoğu virüs hastalıklarında olduğu gibi daha çok destek tedavisi ve bulguları gidermeye yönelik tedaviler uygulanır.

Risk

Kene ısırıkları daha çok nisan ve eylül ayları arasında görülür. Odun ve kerestelerin arasında gezerken temiz yerlerde yürüyün. Kol ve bacaklarınızı kapatan uzun, beyaz renkli giysiler giyin. Pantolonunuzun paçasını çorabınızın içine alın. Bu önlemler kene ısırması riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı