Dr Sistem App
Kıl Dönmesi

Bilgi
Hastalık, birçok değişik tablo ile karşımıza çıkabilir. Kuyruk sokumundaki kıl dönmesi genellikle enfeksiyon oluncaya kadar kendisini belli etmez. Enfekte olduğunda kuyruk sokumu bölgesinde giriş deliği ya da delikleri, şişlik, akıntı, pis koku, bölge cildinde renk koyulaşması, ağrı ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar.
Sebep
Kılların, genellikle kuyruk sokumu bölgesindeki oluk içine; sürtünme sonucu açıldığı düşünülen küçük deliklerden içeriye girmesi ve deri altına giren kılların orada enfeksiyon, apse ve akıntıya neden olduğu kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Tıbbi adı ‘pilonidal sinüs’ dür. Kıl dönmesi %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülürken aynı çok sık olmasa da göbek bölgesinde de görülebilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konur.
Etken
Kuyruk sokumu bölgesine düşen kılların ciltte bir delik açarak deri altında toplanması ve bu boşluğun enfekte olması.
Tedavi
Kuyruk sokumu bölgesinin temiz tutulması, antibiyotik tedavisi ve cerrahi yöntemlerle apseleşen bölgenin temizlenmesi tedavi yöntemleridir.
Risk
Genellikle 20 - 40 yaş arasında, kilolu, kıllı ve fazla terleyen genç erkeklerde görülür. Kıl dönmesi, uzun süre araba kullananlarda da sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı