Bilgi
Geniş ince bağırsak rezeksiyonu ameliyatının getirdiği en önemli sorun bağırsaklardaki emilim yüzeyinin yetersizliğidir. Yağ, protein, karbonhidrat, su, mineraller, eser elementler ve vitaminlerin emilimleri yetersiz kaldığı için hızlı bir şekilde kilo kaybı, vücudun susuz kalması, kaslarda erime ve kansızlık gelişir. Bu nedenle bağırsak ameliyatına takiben hastalar damar yolundan verilen besleyici solüsyonlar ile beslenirler. Bağırsak rezeksiyonlarına bağlı yağlı dışkılama, kronik ishal, böbrek taşı ve safra taşı oluşumu gibi komplikasyonlar gelişebilir
Sebep
Kısa bağırsak sendromu, daha önce bir hastalık nedeni ile geçirilen ince bağırsak ameliyatlarından sonra bağırsağın büyükçe bir kısmının çıkarılması sonucu kalan ince bağırsağın yetersiz olması veya işlevini kaybetmesi anlamında kullanılmaktadır. Bağırsakların bir kısmını çıkarmayı gerektirecek en sık neden, ince bağırsakların damar hastalıklarıdır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene tanı için yeterlidir. Bağırsak rezeksiyon öyküsü ve tipik belirtiler tanı koydurucudur. Gereğinde kan tetkikleri ve gayta tetkikleri yapılabilir.
Etken
İnce bağırsakları besleyen damarların, bir kan pıhtısı ile tıkanması (bağırsak embolisi) sonucunda bağırsakların beslenmesi bozulur. Bu tabloya akut mezenter iskemisi denir ve bağırsak hücrelerinde ölüm (nekroz) oluşur. Ayrıca, Crohn hastalığı, ince bağırsak tümörleri, trafik kazaları, radyasyon hasarı ve ateşli silah yaralanmalarına bağlı olarak oluşan bağırsak hasarları da kısa bağırsak sendromuna yol açabilir.
Tedavi
Rezeksiyon ameliyatından sonra kalan bağırsak yüzeyinde adaptasyon süreci sonra bir iki yıl kadar devam eder. Adaptasyon süreci sonrasında hastanın sadece ağız yoluyla beslenmesi için yeterli olabilecek minimum ince bağırsak uzunluğu, kalın bağırsağı kalan hastalarda 60cm, kalın bağırsağı çıkarılmış olan hastalarda ise 100cm dir. Tedavide asıl amaç, kısa barsak sendromu gelişimine izin vermeyecek şekilde rezeksiyonu mümkün olan en az uzunlukta yapmaktır. Ameliyat sonrası adaptasyon sürecinde de beslenme desteği uygulanmalıdır. Hasta Genel Cerrahi uzmanı kontrolünde olmalıdır.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı