Kısa Bağırsak Sendromu


Bilgi

Geniş ince bağırsak rezeksiyonu ameliyatının getirdiği en önemli sorun bağırsaklardaki emilim yüzeyinin yetersizliğidir. Yağ, protein, karbonhidrat, su, mineraller, eser elementler ve vitaminlerin emilimleri yetersiz kaldığı için hızlı bir şekilde kilo kaybı, vücudun susuz kalması, kaslarda erime ve kansızlık gelişir. Bu nedenle bağırsak ameliyatına takiben hastalar damar yolundan verilen besleyici solüsyonlar ile beslenirler. Bağırsak rezeksiyonlarına bağlı yağlı dışkılama, kronik ishal, böbrek taşı ve safra taşı oluşumu gibi komplikasyonlar gelişebilir

Sebep

Kısa bağırsak sendromu, daha önce bir hastalık nedeni ile geçirilen ince bağırsak ameliyatlarından sonra bağırsağın büyükçe bir kısmının çıkarılması sonucu kalan ince bağırsağın yetersiz olması veya işlevini kaybetmesi anlamında kullanılmaktadır. Bağırsakların bir kısmını çıkarmayı gerektirecek en sık neden, ince bağırsakların damar hastalıklarıdır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene tanı için yeterlidir. Bağırsak rezeksiyon öyküsü ve tipik belirtiler tanı koydurucudur. Gereğinde kan tetkikleri ve gayta tetkikleri yapılabilir.

Etken

İnce bağırsakları besleyen damarların, bir kan pıhtısı ile tıkanması (bağırsak embolisi) sonucunda bağırsakların beslenmesi bozulur. Bu tabloya akut mezenter iskemisi denir ve bağırsak hücrelerinde ölüm (nekroz) oluşur. Ayrıca, Crohn hastalığı, ince bağırsak tümörleri, trafik kazaları, radyasyon hasarı ve ateşli silah yaralanmalarına bağlı olarak oluşan bağırsak hasarları da kısa bağırsak sendromuna yol açabilir.

Tedavi

Rezeksiyon ameliyatından sonra kalan bağırsak yüzeyinde adaptasyon süreci sonra bir iki yıl kadar devam eder. Adaptasyon süreci sonrasında hastanın sadece ağız yoluyla beslenmesi için yeterli olabilecek minimum ince bağırsak uzunluğu, kalın bağırsağı kalan hastalarda 60cm, kalın bağırsağı çıkarılmış olan hastalarda ise 100cm dir. Tedavide asıl amaç, kısa barsak sendromu gelişimine izin vermeyecek şekilde rezeksiyonu mümkün olan en az uzunlukta yapmaktır. Ameliyat sonrası adaptasyon sürecinde de beslenme desteği uygulanmalıdır. Hasta Genel Cerrahi uzmanı kontrolünde olmalıdır.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı