Kızamıkçık


Bilgi

Döküntüler yüzden başlayıp tüm vücuda yayılan tarzda ve açık pembe renktedir. Bu döküntüler ortaya çıktıktan bir kaç gün sonra kaybolur. Bazı hastalarda döküntüler hiç olmayabilir. Ayrıca ağız içinde lekeler, gezici eklem iltihabı ve eklem ağrısı da görülebilir. Hastalığın en belirgin belirtilerinden birisi kulak arkasında ve kafanın arka kısmının alt bölgesinde lenf bezlerinde büyüme görülür. Bu lenf bezlerinde büyüme bazen döküntüden önce ortaya çıkabilir. Döküntü, genelde açık renkte, pembe, yüzden başlayıp vücuda yayılan tarzdadır. Ortaya çıktıktan 1-2 gün sonra kaybolur.

Sebep

Kızamıkçık, kızamıkçık virüsünün neden olduğu ve deri döküntüleri ile seyreden bulaşıcı bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayenede belirtilerin görülmesi kızamıkçık olduğunu düşündürür. İdrarda veya boğazda idrarda virüs tespit edilebilir, ancak bu yöntem klinik uygulamada kullanışlı değildir. Kanda lökosit ve trombosit azalmıştır. Kanda rubella antikor (IgM) pozitifliği saptanabilir. Kızamıkçık, diğer döküntülü hastalıklarla karışabilir. Fakat kızamıkçıkta döküntüler çok çabuk kaybolur. Kızıldaki belirgin boğaz belirtileri bu hastalıkta yoktur. Ayrıca lenf bezlerinde büyüme diğer döküntü yapan hastalıklara göre çok daha belirgindir. Diğerlerinde bu kadar belirgin olmaz.

Etken

Kızamıkçık virüsü etkendir.

Tedavi

Kızamıkçık aşısı, kızamık ve kabakulakla birlikte %95 oranında koruyucu bir aşıdır. Bu aşı 15 aylıktan büyük çocuklara rahatlıkla yapılır. Kızamıkçık hastalığına virüsler neden olduğu için antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Ağrı ve ateşi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hasta dinlendirilmeli ve sıvı gıda alımı artırılmalıdır.

Risk

Genç kızlara bu aşının yapılması halinde aşıdan sonraki 3 ay boyunca hamile kalmamaları belirtilir. Kızamıkçık görülen bir kişi, döküntü başlamadan bir hafta önce ve döküntü başladıktan 4 gün sonraya kadar bulaştırıcıdır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı