Bilgi
Döküntüler yüzden başlayıp tüm vücuda yayılan tarzda ve açık pembe renktedir. Bu döküntüler ortaya çıktıktan bir kaç gün sonra kaybolur. Bazı hastalarda döküntüler hiç olmayabilir. Ayrıca ağız içinde lekeler, gezici eklem iltihabı ve eklem ağrısı da görülebilir. Hastalığın en belirgin belirtilerinden birisi kulak arkasında ve kafanın arka kısmının alt bölgesinde lenf bezlerinde büyüme görülür. Bu lenf bezlerinde büyüme bazen döküntüden önce ortaya çıkabilir. Döküntü, genelde açık renkte, pembe, yüzden başlayıp vücuda yayılan tarzdadır. Ortaya çıktıktan 1-2 gün sonra kaybolur.
Sebep
Kızamıkçık, kızamıkçık virüsünün neden olduğu ve deri döküntüleri ile seyreden bulaşıcı bir hastalıktır.
Bakım
-
Tahlil
Fizik muayenede belirtilerin görülmesi kızamıkçık olduğunu düşündürür. İdrarda veya boğazda idrarda virüs tespit edilebilir, ancak bu yöntem klinik uygulamada kullanışlı değildir. Kanda lökosit ve trombosit azalmıştır. Kanda rubella antikor (IgM) pozitifliği saptanabilir. Kızamıkçık, diğer döküntülü hastalıklarla karışabilir. Fakat kızamıkçıkta döküntüler çok çabuk kaybolur. Kızıldaki belirgin boğaz belirtileri bu hastalıkta yoktur. Ayrıca lenf bezlerinde büyüme diğer döküntü yapan hastalıklara göre çok daha belirgindir. Diğerlerinde bu kadar belirgin olmaz.
Etken
Kızamıkçık virüsü etkendir.
Tedavi
Kızamıkçık aşısı, kızamık ve kabakulakla birlikte %95 oranında koruyucu bir aşıdır. Bu aşı 15 aylıktan büyük çocuklara rahatlıkla yapılır. Kızamıkçık hastalığına virüsler neden olduğu için antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Ağrı ve ateşi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hasta dinlendirilmeli ve sıvı gıda alımı artırılmalıdır.
Risk
Genç kızlara bu aşının yapılması halinde aşıdan sonraki 3 ay boyunca hamile kalmamaları belirtilir. Kızamıkçık görülen bir kişi, döküntü başlamadan bir hafta önce ve döküntü başladıktan 4 gün sonraya kadar bulaştırıcıdır.

Hastalık Sorgulama Programı