Kilo Kaybı


Bilgi

İrade dışında ve hızlı kilo kaybı yaşanıyorsa ve bu durumda kişi kendini halsiz hissediyorsa mutlaka altında yatan bir sorun vardır ve hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. İshal, kabızlık, solukluk, çarpıntı, kanlı dışkılama gibi yakınmalar da altta yatan nedene bağlı olarak kilo kaybına eşlik edebilir.

Sebep

Kilo kaybı iki türlü olabilir. İlki isteğe bağlı, diyet ve egzersizle olan kilo kaybetmedir ki bu sağlıklı bir durumdur. İkincisi ve sağlıksız olanı ise, istemsiz kilo kaybı olup kişinin son altı ayda vücut ağırlığının %5’ inden fazlasını kaybetmesidir. Yani çaba harcanmamasına rağmen belirgin bir kilo kaybı yaşanıyorsa ve devamında halsizlik oluyorsa endişelenmek gerekir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, idrar tahlili, gaytada gizli kan araştırılması, tiroid hormon düzeyleri endoskopi kolonoskopi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinden gerekli olanlar, aşamalı olarak yapılacaktır.

Etken

Çeşitli kanserler, hipertiroidi, çölyak hastalığı, kronik ishal, depresyon, anoreksiya gibi yeme bozuklukları diyabet, mide ülserleri gibi hastalıklara bağlı ciddi kilo kaybı görülebilir.

Tedavi

Tedavi kilo kaybının altta yatan nedenine bağlıdır. Kanser olasılığı olduğu için detaylı değerlendirme yapılmalı ve tanıya göre uygun tedavi başlanmalıdır. İç hastalıkları yani dahiliye uzmanı tanı ve tedavi sürecini yönetmelidir.

Risk

İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı