Kistik Fibroz


Bilgi

Tipik belirtiler büyüme geriliği, gelişme geriliği, düşük kilo alımı, karın ağrısı, bebeğin az kilo alması, karın şişkinliği, bulantı, kusma, bebeğin bağırsak hareketlerinin olmaması, kötü kokulu dışkı, yağlı dışkı, öksürük, koyu mukuslu balgam, burun tıkanıklığı, hırıltılı solunum ve tekrarlayan akciğer ve sinüs enfeksiyonlarıdır. Ayrıca, terin fazla tuzlu olması, özellikle sıcak mevsimlerde terle aşırı tuz ve su kaybı sonucu vücudun susuz ve tuzsuz kalması, ciltte yaralar ve soyulmalar gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Sebep

Kistik fibrozis hastalığı, başta solunum sistemi, sindirim sistemi ve deri olmak üzere, vücudun genelini etkileyebilen, kalıtsal bir hastalıktır. Hem anne, hem de baba bu hastalık için bir bozuk gen taşıyordur. Akciğerler ve bağırsaklarda mukus salgılayan benzeri, pankreasta sindirim enzimleri ve deride ter üreten bezlerini etkiler. Kistik fibroziste,bu salgı bezleri düzgün çalışmaz ve akciğerlerde, sindirim kanalında kalın ve yapışkan bir mukus birikir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene yanında; kan tetkikleri, kan gazı değerlendirmesi, akciğer grafileri, balgam kültürleri, el ve bilek grafileri tanıda gereklidir. Kesin tanı, ter testinde klor yüksekliğinin gösterilmesi ile konulur.

Etken

Kistik fibrozis hastalarında solunum yollarının temizlenmesini sağlayan, ince ve akışkan bir sıvı olan mukus salgısı yoğunlaşır ve akıcılığını kaybeder. Bu durumda balgam çıkarmak güçleşir ve küçük çaplı hava yollarında tıkanmalar ortaya çıkar.

Tedavi

Kistik fibrozis tedavisi ömür boyu süren bir hastalıktır. Genetik bir hastalık olup, hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir.Tedavide amaç, hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Bağırsaklarda eksik olan, besinlerin emilimini sağlayan enzimlerin ağızdan verilmesi yoluna gidilerek besinlerin sindirilmesi sağlanır. Önerilen miktarda su ve tuz takviyesi yapılır. Balgam söktürücü ilaçların yanında gerektiğinde tedaviye nefes açıcı ilaçlar dahil edilir.

Risk

Çocuklarda görülen en yaygın kronik akciğer hastalıklarından biridir. Kistik fibrozisli çoğu hasta, akciğer enfeksiyonlarından ölmektedir. Çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine yol açar. Ter bezlerinde de hasara neden olan ksitik fibrozis, vücudun susuz kalmasına neden olur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı