Kolera


Bilgi

Çok sulu ve ağrısız bir ishal gelişir. Bulantı ve kusma tabloya eşlik edebilir. Hasta birkaç saat içinde birkaç litre vücut sıvısı yitirerek şoka girebilir. Ağzı kurumuş, nabzı hızlanmış, solunumu hızlı, tansiyon düşüktür.

Sebep

Kolera, Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan, akut (birden ortaya çıkan) ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır. Özellikle yaz aylarında salgın yapar, bağırsaklardan geçen sıvı ve elektrolitler, ağır ve sürekli ishalle vücut dışına atıldığından, hastada ciddi sıvı ve elektrolit kaybı ortaya çıkar.

Bakım

-

Tahlil

Tipik belirtilerin ve fizik muayene bulguların varlığı tanı koydurucudur. Gayta ve kan tetkikleri tanı desteklenir.

Etken

Vibrio cholerae isimli bakteri etkendir.

Tedavi

Acil tedavisi gereklidir. Ağır kolera olgularında tedavi edilmemesi halinde ölüm riski yüksektir. Damardan bol sıvı ve elektrolit takviyesi yapılır. Tetrasiklin isimli antibiyotik tedavide kullanılmaktadır.

Risk

Kolera hastalığını önlemek için çevre koşulları düzletilmeli, temizliğe dikkat edilmeli, hastalığın yaygın görüldüğü bölgelerde yalnız kaynamış su ve pişmiş yemek yenmelidir. Aşısı mevcuttur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı