Konjestif Kalp Yetmezliği


Bilgi

Başlıca kalp yetmezliği belirtileri; göğüste ağrı, nefes darlığı, yastıksız yatamamak, halsizlik, bitkinlik, çabuk yorulma, nezle ve soğuk algınlığı gibi basit hastalıklara karşı direnç gösterememe, ayak bileklerinin şişmesi, iştah azalması nedeni ile kilo kaybı ve sık idrara çıkmak sıvı birikmesidir.

Sebep

Vücudumuz için gerekli oksijeni ve besini taşıyan kan, bir pompa vazifesi gören kalp sayesinde dokulara ulaşır. Kalbin vücudun ihtiyacını karşılayacak düzeyde kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denir.

Bakım

-

Tahlil

Hastalığın öyküsü, fizik muayene, elektrokardiyografi, kan testleri, akciğer filmi, ekokardiyografi. Kalp yetersizliği hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla bazen solunum fonksiyon testi, egzersiz testi, manyetik rezonans görüntüleme, kalp kateterizasyonu, anjiyografi, nükleer tıp yöntemleri gibi incelemeler gerekebilir.

Etken

Kalp kasında meydana gelen iltihap (miyokardit), damar sertliği (ateroskleroz), kalp damar hastalıkları sonucu kalp kasının beslenememesi (koroner arter hastalığı), tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), kalbin kapaklarında darlık ya da yetmezlik ve yoğun alkol kullanımı gibi durumlar kalp yetmezliğine neden olurlar.

Tedavi

Diüretikler (idrar söktürücü), anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri, anjiyotensin reseptör blokerleri, beta blokerler, aldosteron blokerleri, digoksin, ritim düzenleyiciler, damar genişletici, kan sulandırıcı ve kolesterol düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Kalp ritim anormalliği veya kalbin elektriksel iletiminde problem varsa kalp pili denilen özel cihazlardan fayda görebilirsiniz.

Risk

Hipertansiyon hastaları, diyabet hastaları, sigara içenler, sedanter (hareketsiz) yaşam sürenler, daha önce kalp krizi geçirmiş olanlar, ailesinde kalp krizi veya felç nedeniyle erken yaşta ölüm öyküsü olanlar, göbek çevresi geniş olanlar (abdominal obezite varlığı), fazla tuz tüketenler kalp yetmezliği açısından riskli gruplardır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı