Bilgi
Gözün içinde oluşan batma hissi, kaşıntı ve kızarıklıklar, sabahları göz kapaklarının birbirine yapıştıran çapaklanmalar ve sarı ya da şeffaf akıntı görülebilir. Alerjik konjonktivitte ise; gözde kızarma, kaşınma, yaşarma ve göz kapaklarında şişme görülmektedir. Aynı zamanda, burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi, alerjik rinit bulguları da olabilir.
Sebep
Mikrobik bir enfeksiyon veya kimyasal bir maddeye maruziyet sonucu, göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz yüzeyinin bir kısmını örten (konjonktiva) adlı ince zarın iltihaplanmasına alerjik olmayan konjonktivit veya göz nezlesi denir. Alerjik bir reaksiyon sonucu olmasına da alerjik konjonktivit denir.
Bakım
Tahlil
Tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerine yapılacak muayene ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Aynı zamanda kültürde bakteri üretilmesi de bakteriyel konjonktivit tanısını doğrulayacaktır.
Etken
Göz nezlesi viral (virüs yoluyla) ya da bakteriyel bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca havadaki duman, yüzme havuzlarındaki klor ve kozmetiklerin bileşenleri ya da gözle temas eden tahriş edici diğer maddelerden dolayı alerjik olmayan konjonktivit oluşabilir. Alerjik konjonktivite ise bağışıklık sistemindeki aşırı aktivitenin neden olduğuna inanılmaktadır.
Tedavi
Bakteriyel konjonktivit genellikle antibiyotik göz damlalarıyla ya da kremleriyle tedavi edilir. Viral konjonktivit için virüsü ortadan kaldırıcı damlalar ya da kremler mevcut değildir. Tıpkı nezle virüsü gibi virüs 2-3 haftalık döngüsünü tamamlamak zorundadır. Belirtiler soğuk kompresle (soğuk suyla ıslatılmış havlu gibi) ve yapay gözyaşı solüsyonlarıyla azaltılabilir. Kimyasal konjonktivit durumunda gözleri salin ile yıkama ve topikal steroitler kullanılır. Alerjinin tedavisinde en önemli husus alerjen madde tespiti ve mümkün olduğu sürece ondan kaçınmaktır.
Risk
Göz nezlesi yani alerjik olmayan konjonktivit, özellikle çocuklarda görülür. Bir ya da iki gözü birden etkileyebilir. Göz nezlesinin bazı formları bulaşıcı olabilir, okulda ve evde kolayca yayılabilir. Ayrıca çok klorlu havuzlarda ve çok tuzlu denizlerde suyun içinde gözleri açmamak bizi göz rahatsızlıklarından koruyacaktır.

Hastalık Sorgulama Programı