Koroner Arter Hastalığı


Bilgi

En yaygın belirtisi göğüs ağrısıdır. Diğer belirtiler arasında bayılma, bulantı, nefes darlığı ve terleme mevcuttur. Bazen hiçbir belirti ya da bulgu görülmeyebilir.

Sebep

Kalp kasına oksijen ve besinden zengin kanın ulaşmasını sağlayan atar damarlara koroner arterler denir. Bu yapılarda meydana gelen daralma ya da tıkanma nedeniyle oluşan bir hastalığa da koroner arter hastalığı veya koroner kalp hastalığı denilmektedir. En önemli ölüm sebeplerinden biridir.

Bakım

-

Tahlil

Tipik göğüs ağrısının varlığı sorgulanır, fizik muayene yapılır, EKG çekilir ve kandan kalp enzimleri çalışılır. Kalp krizinde kalpteki hasarın büyüklüğünü ortaya koymak için de, ekokardiyografi, koroner anjiyografi ve nükleer ventrikülografi tetkiklerinden faydalanılabilir.

Etken

Koroner arter hastalığı, genelde koroner arterlerin iç duvarlarında plak birikmesiyle meydana gelen damar sertliğinden (ateroskleroz) kaynaklanır. Bu plaklar yağ, kolesterol ve diğer maddelerden oluşur. Arter daraldığında kalp kaslarına giden kan akımı azalır ve kalp hücreleri oksijensiz ve gıdasız kalır. Bu durum göğüs ağrısına (anjina) hatta kalp krizine neden olabilir.

Tedavi

Koroner arter hastalığının tedavisi hastalığın derecesine göre değişir. Genel olarak yaşam tarzında yapılan değişiklikler, ilaç tedavisi veya cerrahi tedaviyi içerir. Cerrahi işlemlerden kasıt damardaki tıkanıklığı balon ile açıp gerektiğinde tekrar kapanmayı engellemek için stent koyma işlemi olan koroner balon anjiyoplasti işlemi ve koroner bypass (köprüleme) ameliyatıdır

Risk

Yaş, cinsiyet ve ailede erken yaşta kalpten ölüm öyküsü, obezite (şişmanlık), kötü kolesterol yüksekliği, sedanter yani hareketsiz yaşam tarzı, sigara aşırı alkol tüketimi, stres, yüksek kan basıncı ve diyabet koroner arter hastalığı risk faktörleridir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı