Bilgi
Böbrek yetmezliğinde başlangıçta herhangi bir belirti görülmeyebilir. Ancak zamanla böbreklerin çalışma kapasitesi azaldıkça vücuttaki su ve mineral dengesi bozulmaya başlar ve güçsüzlük, kansızlık, halsizlik, solukluk, nefes darlığı, iştah azlığı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler hissedilir. Ayaklar ve bacaklar başta olmak üzere tüm vücutta şişlik meydana gelir. Böbrekler yeterli kapasitede çalışmadığı için idrar çok azdır.
Sebep
Böbreklerin temel görevi, vücudumuzdaki metabolik olaylar sonucu oluşan atık ürünleri idrar yoluyla vücuttan dışarı atmak, mineraller ve proteinler gibi faydalı maddeleri ise tutarak idrarla kaybını önlemektir. Ayrıca vücuttaki fazla suyun uzaklaştırılması da böbreklerin görevidir. Böbreklerin bu işlevlerini zaman içinde yavaş yavaş ve geri dönüşümsüz olarak kaybetmesine kronik böbrek yetmezliği veya kronik böbrek hastalığı denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri, böbrek ultrasonografisi ve diğer görüntüleme yöntemleri.
Etken
Kronik böbrek hastalığının en sık nedenleri arasında diyabet, hipertansiyon ve glomerulonefritler (böbrek kendi kendini tahrip ettiği hasalıklar) sayılabilir. Bu hastalıklara sahip bireylerin kronik böbrek hastalığı gelişimi açısından takip edilmesi gereklidir. Diğer nedenleri arasında, böbrek damar hastalıkları, idrar yollarının tıkanması (böbrek taşı, prostat büyümesi veya kanseri) ve görüntüleme tetkikleri esnasında kullanılan ilaçlar, boyalar veya ağrı kesiciler gibi bazı ilaçların yan etkileri yer almaktadır.
Tedavi
Kronik böbrek hastalığı tedavisinde amaç, kalan böbrek işlevinin altında yatan diyabet, yüksek kan basıncı gibi asıl nedeni tedavi ederek, böbrek kaybının hızını yavaşlatmaktır. Bu amaçla çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı ilaçlar verilebilir. Son dönem böbrek yetmezliğinde ise diyaliz tedavileri (karın diyalizi, ev hemodiyalizi ve merkez hemodiyalizi gibi seçenekler mevcuttur) ya da böbrek nakli uygulanır.
Risk
Daha önce değinildiği gibi, diyabet, hipertansiyon ve glomerulonefrit hastaları riskli grupların başında gelir. Bu hastalıklara sahip bireylerin kronik böbrek hastalığı gelişimi açısından takip edilmesi gereklidir.

Hastalık Sorgulama Programı