Kronik Böbrek Hastalığı


Bilgi

Böbrek yetmezliğinde başlangıçta herhangi bir belirti görülmeyebilir. Ancak zamanla böbreklerin çalışma kapasitesi azaldıkça vücuttaki su ve mineral dengesi bozulmaya başlar ve güçsüzlük, kansızlık, halsizlik, solukluk, nefes darlığı, iştah azlığı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler hissedilir. Ayaklar ve bacaklar başta olmak üzere tüm vücutta şişlik meydana gelir. Böbrekler yeterli kapasitede çalışmadığı için idrar çok azdır.

Sebep

Böbreklerin temel görevi, vücudumuzdaki metabolik olaylar sonucu oluşan atık ürünleri idrar yoluyla vücuttan dışarı atmak, mineraller ve proteinler gibi faydalı maddeleri ise tutarak idrarla kaybını önlemektir. Ayrıca vücuttaki fazla suyun uzaklaştırılması da böbreklerin görevidir. Böbreklerin bu işlevlerini zaman içinde yavaş yavaş ve geri dönüşümsüz olarak kaybetmesine kronik böbrek yetmezliği veya kronik böbrek hastalığı denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri, böbrek ultrasonografisi ve diğer görüntüleme yöntemleri.

Etken

Kronik böbrek hastalığının en sık nedenleri arasında diyabet, hipertansiyon ve glomerulonefritler (böbrek kendi kendini tahrip ettiği hasalıklar) sayılabilir. Bu hastalıklara sahip bireylerin kronik böbrek hastalığı gelişimi açısından takip edilmesi gereklidir. Diğer nedenleri arasında, böbrek damar hastalıkları, idrar yollarının tıkanması (böbrek taşı, prostat büyümesi veya kanseri) ve görüntüleme tetkikleri esnasında kullanılan ilaçlar, boyalar veya ağrı kesiciler gibi bazı ilaçların yan etkileri yer almaktadır.

Tedavi

Kronik böbrek hastalığı tedavisinde amaç, kalan böbrek işlevinin altında yatan diyabet, yüksek kan basıncı gibi asıl nedeni tedavi ederek, böbrek kaybının hızını yavaşlatmaktır. Bu amaçla çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı ilaçlar verilebilir. Son dönem böbrek yetmezliğinde ise diyaliz tedavileri (karın diyalizi, ev hemodiyalizi ve merkez hemodiyalizi gibi seçenekler mevcuttur) ya da böbrek nakli uygulanır.

Risk

Daha önce değinildiği gibi, diyabet, hipertansiyon ve glomerulonefrit hastaları riskli grupların başında gelir. Bu hastalıklara sahip bireylerin kronik böbrek hastalığı gelişimi açısından takip edilmesi gereklidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı