Kronik Bronşit


Bilgi

Başlıca belirtiler; öksürük, balgam çıkarma ve kısa mesafeli yürüyüşlerde bile gelişen nefes darlığıdır. Öksürük ve balgam hastalığın başlangıcından itibaren vardır. Daha sonra şiddeti artan bu şikâyetlere nefes darlığı ve hırıltılı solunum da ilave olur.

Sebep

Kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) bir alt türüdür. KOAH ise kronik bronşit ve amfizeme bağlı olarak gelişen kronik, geri dönüşümsüz ve ilerleyici olan, hava yollarının daralması nedeniyle solunumun zorlaşmasına neden olan, hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, akciğer grafisi ve solunum fonksiyon testleri ve gereğinde kan tetkikleri.

Etken

Sigara, hava kirliliği, mesleki maruziyetler, solunum yolu enfeksiyonları ve kalıtsal faktörler kronik bronşit gelişiminde etkendir.

Tedavi

Sigara içiminin bırakılması, kronik bronşit gelişme riskini azaltan ve hastalığın ilerlemesini durduran en etkili girişimdir. Hava yollarını genişletici (bronkodilatör) ve kortizon türü ilaçlar kronik bronşit tedavisinde kullanılan tedavi yöntemlerdir.

Risk

Kronik bronşit için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Diğer risk faktörleri arasında; iş yeri ortamında bulunan tozlar ve buhar, irritan madde ve duman gibi kimyasal maddeler ve ısınma amacıyla kullanılan odun ve tezek gibi organik yakıtların yol açtığı hava kirliliğidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı