Kronik Faranjit


Bilgi

Kronik faranjit belirtileri arasında boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma, yutkunurken zorlanma, öksürük, ses kısılması, halsizlik, burnun akması ve toz, sıcak ya da soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet bulunmaktadır. Daha çok boğaz kuruluğu, gıcıklanma, yanma, yabancı cisim hissi, takılma hissi gibi yakınmalar olmaktadır. Yakınmalar daha hafiftir ve bu şikayetler hiç kaybolmaz ya da sık nüks eder.

Sebep

Faranjit, farinks adı verilen yutağın iltihaplanmasıdır. Ortaya çıkış süresine göre genelde ikiye ayrılır. Eğer farenjit yeni oluşmuş ve şiddetli şikâyetler yapıyorsa buna akut farenjit denir. Ancak uzun süreden beri var, daha hafif ve süreğen bir haldeyse buna da kronik (müzmin) faranjit adı verilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

Kronik faranjitte virüsler de rol oynayabilir. Ancak çoğu zaman sigara içilmesi, alerji, geniz akıntısı, kuru ve kirli hava, burun tıkanıklığı yapan faktörler, mideden asit kaçağı (reflü), aşırı sıcak veya soğuk besinler gibi tahriş edici bir faktör vardır. Ayrıca, boğaz temizleme refleksinin aşırı olması, diş ve bademcik iltihapları da kronik faranjite neden olabilir.

Tedavi

Tedaviyi belirlemek için kronik faranjiti ortaya çıkaran bir faktör olup olmadığına bakılmalıdır. Antibiyotikler faydasızdır. Bazen mideden asit kaçağını önleyici ilaçlarda verilebilir. Kronik faranjitin tedavisi oldukça zordur ve çoğu zaman tam olarak ortadan kaldırılamaz. Ancak bulgular hafifleyebilir veya geçici olarak kaybolabilir.

Risk

Alerji, burun kemiğinde eğrilik veya burunda et, sinüzit, mideden asit kaçağı (reflü) gibi hastalıklar uygun şekilde gerekirse ameliyatla düzeltilmelidir. Sigaranın dumanından bile uzak kalmak, tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak, aşırı sıcak ve soğuk gıda almamak, alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak, reflü düşünülen bireylerde mideyi aşırı doldurmamak gibi önlemler kronik faranjit riskini azaltacaktır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı