Bilgi
Kronik faranjit belirtileri arasında boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma, yutkunurken zorlanma, öksürük, ses kısılması, halsizlik, burnun akması ve toz, sıcak ya da soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet bulunmaktadır. Daha çok boğaz kuruluğu, gıcıklanma, yanma, yabancı cisim hissi, takılma hissi gibi yakınmalar olmaktadır. Yakınmalar daha hafiftir ve bu şikayetler hiç kaybolmaz ya da sık nüks eder.
Sebep
Faranjit, farinks adı verilen yutağın iltihaplanmasıdır. Ortaya çıkış süresine göre genelde ikiye ayrılır. Eğer farenjit yeni oluşmuş ve şiddetli şikâyetler yapıyorsa buna akut farenjit denir. Ancak uzun süreden beri var, daha hafif ve süreğen bir haldeyse buna da kronik (müzmin) faranjit adı verilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Kronik faranjitte virüsler de rol oynayabilir. Ancak çoğu zaman sigara içilmesi, alerji, geniz akıntısı, kuru ve kirli hava, burun tıkanıklığı yapan faktörler, mideden asit kaçağı (reflü), aşırı sıcak veya soğuk besinler gibi tahriş edici bir faktör vardır. Ayrıca, boğaz temizleme refleksinin aşırı olması, diş ve bademcik iltihapları da kronik faranjite neden olabilir.
Tedavi
Tedaviyi belirlemek için kronik faranjiti ortaya çıkaran bir faktör olup olmadığına bakılmalıdır. Antibiyotikler faydasızdır. Bazen mideden asit kaçağını önleyici ilaçlarda verilebilir. Kronik faranjitin tedavisi oldukça zordur ve çoğu zaman tam olarak ortadan kaldırılamaz. Ancak bulgular hafifleyebilir veya geçici olarak kaybolabilir.
Risk
Alerji, burun kemiğinde eğrilik veya burunda et, sinüzit, mideden asit kaçağı (reflü) gibi hastalıklar uygun şekilde gerekirse ameliyatla düzeltilmelidir. Sigaranın dumanından bile uzak kalmak, tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak, aşırı sıcak ve soğuk gıda almamak, alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak, reflü düşünülen bireylerde mideyi aşırı doldurmamak gibi önlemler kronik faranjit riskini azaltacaktır.

Hastalık Sorgulama Programı