Kronik Lenfositik Lösemi


Bilgi

Bu hastalarda erken evrelerde hiçbir belirti olmayabilir ve hastalık tam kan sayımı esnasında tesadüfen yakalanabilir. Hastalık evresi ilerledikçe; iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, halsizlik, nefes darlığı, enfeksiyonlara yatkınlık ve lenf bezlerinde büyüme şikayetleri ortaya çıkar.

Sebep

Lenfositler enfeksiyonlara karşı savaşan, bağışıklık sisteminde görevli olan bir lökosit çeşididir. Kronik lenfositik lösemi (KLL), genellikle orta yaş üstü bireylerde görülen, lenfositlerin kemik iliği ve kanda aşırı birikmesi, sayıca artması hastalığıdır. Ancak normal yapıda değildirler ve mikroplarla savaşama yeteneklerini kaybetmiş bir hücre yığını şeklindedir.

Bakım

-

Tahlil

Genellikle hastalar tesadüfen yapılan bir tam kan sayımında, lökosit sayısında artış görülerek hematoloji uzmanına yönlendirilmiştir. Detaylı öykü, fizik muayene, periferik kan yayması, kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi, sitogenetik analizler, görüntüleme yöntemleri (karın ultrasonografisi gibi) vs tanıda kullanılacaktır.

Etken

Hastalığın neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Radyasyon ve benzen maruziyetinin diğer hematolojik hastalıklarda rolü olmakla birlikte KLL gelişimindeki etkisi gösterilememiştir. Aşırı çoğalan lenfositler kemik iliğini istila eder ve eritrosit ve trombosit gibi diğer kan hücrelerinin üretilmesini engeller ve vücudun bağışıklık sistemi zayıflar.

Tedavi

Tanı ve tedavi süreci Hematoloji uzmanınca yönetilmelidir. Tedavide bazen sadece gözlem yeterli iken, bazen de ilaç tedavileri, ışın tedavisi veya kök hücre nakli gündeme gelmektedir.

Risk

Orta yaş ve üzeri erkek ve beyaz ırkta olası risk yüksek bulunmuştur. Radyasyon ve benzenin diğer lösemiler ve hematolojik bazı hastalıklarda olduğu kadar KLL üzerinde etkisi gösterilememiştir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı