Kronik Otitis Media


Bilgi

Kulakta geçmeyen tıkanıklık, ağrı veya dolgunluk, uzun süren kulak akıntısı, denge sorunları gibi belirti ve bulgular görülmektedir.

Sebep

Kronik Otitis Media orta kulağın uzun süreli enfeksiyon ve inflamasyonu sonucu ortaya çıkan çeşitli belirti ve bulguları içeren bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, işitme testi ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

Östaki borusu burun veya boğazdaki şişme ile veya orta kulaktaki mukozanın şişmesi ile tıkanırsa, yutkunmayla orta kulak basıncı dış ortam ile eşitlenemez ve orta kulaktaki muköz salgılar östaki borusundan genize akamaz. Böylece orta kulakta sıvı birikimi ortaya çıkar. Bu durum zamanla kronik otitis media tablosuna yol açabilir.

Tedavi

Kronik orta kulak iltihabı olan hastalarda genel tedavi prensipleri, iltihap tedavisi ve işitmenin korunmasıdır. Kulakların su temasından koruması önemlidir. İltihap tedavisi için damla tedavisi ve ağızdan antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Risk

Tekrarlayan orta kulak iltihabı geçirme, kalabalık koşullarda yaşamak, sigara dumanına maruz kalmak ya da sigara içmek, yarık damak ve dudak gibi anomalilerin varlığı, düşük sosyoekonomik durum, sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmesi risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı