Kronik Üretrit


Bilgi

İdrar yaparken geçmeyen veya tekrarlayan rahatsızlık hissi, yanma, acı ve sık idrara çıkma başlıca belirtileridir. Kronik üretrit hastaları sürekli idrar çıkar ve idrar yapmaları daha uzun sürer.

Sebep

İdrar yoluna Üretra denilmektedir. Üretranın tahrişi ve iltihaplanması, ve haftalarca hatta aylarca geçmemesi durumuna kronik üretrit olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda devamlı idrar yapma ihtiyacı duyarsınız ve idrar yapmak rahatsızlık verir. Kronik üretritte arada düzelmeler olsa da, bu iyilik dönemi gitgide kısalır ve tedavi edilmezse genellikle nüksler ile seyreder.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, idrar ve kan tetkikleri, gereğinde sistoskopi.

Etken

Çevresel faktörler, kişinin bağışıklık sisteminin durumu, bakteriyel enfeksiyonlar, korumasız cinsel ilişki gibi nedenler kronik üretrit için başlıca etkenler arasında sayılabilir.

Tedavi

Kronik üretrit hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir. Eğer tedavisi önemsenmez ise iltihap idrar kesesinin içine kadar ilerleyerek daha çok sıkıntı yaşanmasına sebep olur. Hastalığın tedavisi için antibiyotik kullanımı önerilir.

Risk

Korumasız cinsel ilişki bir risk faktörüdür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı