Kronik Yorgunluk Sendromu


Bilgi

Aşırı yorgunluk, unutkanlık, uykulu olma, yorgun uyanma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları başlıca belirtileri arasında sayılabilir.

Sebep

Kronik yorgunluk sendromu, temelinde tıbbi rahatsızlık olmayan şiddetli yorgunluğu ifade etmek için kullanılır. Hastalar devamlı olarak yorgun ve bitkindirler, günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlanırlar. Ne kadar çok uyurlarsa uyusunlar devamlı yorgun hissederler.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konulabilir. Kan testleri yaptırarak vücutta herhangi bir besin eksikliği olup olmadığını tespit edilmelidir.

Etken

Kronik Yorgunluk Sendromuna neyin yol açtığı ya da onu neyin tetiklediği tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflığı, stres, aşırı kaygı, uzun süre boyunca aşırı çalışma, gıda yetersizliği (vitamin, protein ya da demir eksikliği) ya da depresyon gibi nedenlerle bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

Tedavi

Kronik yorgunluk sendromu tedavisi, hastanın belirtilerini hafifletmek ve azaltmak ile yaşam kalitesini iyi halde tutmaya odaklıdır. Uyku düzeninin sağlanması, yeteri kadar dinlenme, dengeli beslenme, gevşeme teknikleri ve gereğinde antidepresan tedaviler önerilmektedir.

Risk

Stresle başa çıkmada sorun yaşayan insanların kronik yorgunluk sendromuna yakalanmaları daha olasıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı