Bilgi
Aşırı yorgunluk, unutkanlık, uykulu olma, yorgun uyanma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları başlıca belirtileri arasında sayılabilir.
Sebep
Kronik yorgunluk sendromu, temelinde tıbbi rahatsızlık olmayan şiddetli yorgunluğu ifade etmek için kullanılır. Hastalar devamlı olarak yorgun ve bitkindirler, günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlanırlar. Ne kadar çok uyurlarsa uyusunlar devamlı yorgun hissederler.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konulabilir. Kan testleri yaptırarak vücutta herhangi bir besin eksikliği olup olmadığını tespit edilmelidir.
Etken
Kronik Yorgunluk Sendromuna neyin yol açtığı ya da onu neyin tetiklediği tam olarak bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflığı, stres, aşırı kaygı, uzun süre boyunca aşırı çalışma, gıda yetersizliği (vitamin, protein ya da demir eksikliği) ya da depresyon gibi nedenlerle bağlantısı olduğu düşünülmektedir.
Tedavi
Kronik yorgunluk sendromu tedavisi, hastanın belirtilerini hafifletmek ve azaltmak ile yaşam kalitesini iyi halde tutmaya odaklıdır. Uyku düzeninin sağlanması, yeteri kadar dinlenme, dengeli beslenme, gevşeme teknikleri ve gereğinde antidepresan tedaviler önerilmektedir.
Risk
Stresle başa çıkmada sorun yaşayan insanların kronik yorgunluk sendromuna yakalanmaları daha olasıdır.

Hastalık Sorgulama Programı