Dr Sistem App
Kuadripleji

Bilgi
Uzuvlarda hareket, (motor) ve his kaybı başlıca belirtisidir.
Sebep
Kuadripleji olarak da bilinen tetrapleji, bir hastalık ya da yaralanmadan kaynaklanan uzuvların (dört uzvun) kullanımının kaybedilmesiyle sonuçlanan felçtir. Diğer tabirle, her iki kol ve bacağı tutan felçtir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konulabilir. Gereğinde görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.
Etken
Beyin ya da servikal düzeyde (yani boyun düzeyinde) omurilik hasarına bağlı gelişir. Bu hasarın tipik nedenleri travma (trafik kazası, düşme, spor yaralanması gibi), hastalık (transvers miyelit veya çocuk felci gibi) veya müsküler distrofi veya multipl skleroz gibi doğumsal bozukluklardır.
Tedavi
Omurga yaralanmalarında öncelikle mutlak hareketsizlik sağlanmalıdır. Gereğinde omurga stabilizasyonu amaçlı cerrahi müdahale planlanabilir. Kuadriplejik hastanın takip ve tedavisinde, fizik tedavi yöntemleri ve uygun egzersiz programları önemli bir yer tutmaktadır.
Risk
Trafik kazaları, düşme ve spor yaralanmaları risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı