Dr Sistem App
Kuduz

Bilgi
Kuduza neden olan virüs beyne ve omuriliğe yerleştikten sonra hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar. Tipik belirtileri ateş, ışıktan rahatsız olma, baş ağrısı, kaygı hali, saldırgan davranışlar, bilinç bulanıklığı, hayal görme, yutma güçlüğü, uyuma zorluğu, ağızda köpürme, kişilik değişikliği ve felç durumudur. Şiddetli boğaz kası kasılmaları oldukça acı vericidir. Bu yüzden hasta kişi suyu içmekten ve görmekten çok korkar. Eğer hastalık belirtileri ortaya çıkarsa, merkezi sinir sistemindeki yutkunma ve nefes alıp verme refleksleri durur.
Sebep
Kuduz virüsünün yol açtığı, sıklıkla hayvanlardan insana bulaşan, beyni ve omuriliği, yani merkezi sinir sistemini etkilediği için genellikle ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Virüs hayvanın salyasında bulunduğundan, hastalık insanlara hasta hayvanın ısırmasıyla geçer. Nadiren açık bir yaranın kuduz hayvanın salyası ile teması sonucu da bulaşabilir. Bu hayvanların salyasında bulunan kuduz virüsü, hayvanın ısırmış olduğu yerdeki yaradan içeriye girer. Daha sonra yavaş yavaş ilerler ve beyne ulaşır. Bu yüzden hastalığın kuluçka süresi 10 gün ile 6-8 ay arasında değişir.
Tedavi
Kuduz hastalığı beyni tutar ve hastalık belirtileri bir kere ortaya çıktıktan sonra, tedavi imkanı yoktur ve hastalık genellikle ölümcüldür. Şüpheli bir hayvan tarafından ısırılan kişinin yarası sabunlu ya da deterjanlı su ile bolca yıkanmalıdır. Çok basit gibi görülen bu uygulamanın özellikle yüzeysel yaralarda hastalık riskini büyük oranda azalttığı saptanmıştır. Yaraya bir antiseptik uygulanmalıdır. Sonrasında kuduz serumu ve aşı uygulamasına geçilmelidir.
Risk
Hastalığın önlenmesi ve kuduz hayvan ısırmalarından sonra kuduz aşısının yapılması çok önemlidir. Başıboş köpekler ve kediler hastalığın önemli bir sebebidir. En sık kuduz bulaştıran evcil hayvanlar; kediler, köpekler, inekler, tavşanlar, dağ gelincikleri, atlar ve keçilerdir. En sık kuduz bulaştıran vahşi hayvanlar; yarasalar, kunduzlar, dağ sıçanları, çakallar, kokarcalar, maymunlar ve tilkilerdir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı