Kulak Kepçesi Enfeksiyonu


Bilgi

Başlıca belirtileri arasında, kızarıklık, şişlik, ağrı sayılabilir. Ağır vakalarda ise tabloya iltihaplı akıntı, ateş ve kulak yapısında deformasyon görülebilir.

Sebep

Kulak kepçesini veya diğer adıyla dış kulağı oluşturan kıkırdağı çevreleyen ve besleyen ve perikondriyum denilen dokunun bakteriyel iltihaplanmasına kulak kepçesi enfeksiyonu veya perikondrit denir.

Bakım

-

Tahlil

Perikondrit tanısı klinik olarak konulur. Kulağın travma öyküsü ve enfekte olan bölgenin görünüşü genellikle tanı koydurucudur.

Etken

Kulak kepçesi enfeksiyonunun en yaygın nedeni genellikle travmadır. Perikondrit genellikle pseudomonas aeruginosis bakterilerinden kaynaklanır.

Tedavi

Perikondrit tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak, antibiyotikler, ağız yoluyla veya damardan verilebilir. Ağır olgularda yara içinde iltihaplı doku kaldığında ameliyat gerekli olabilir.

Risk

Kulak deldirme, cerrahi travma, spor yaralanmaları ve yanıklar kulak kepçesi enfeksiyonu için risk faktörleridir. Kulak kıkırdağını deldirmek (piercing) perikondrit gelişme riskini artırır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı