Kulakta Sıvı Birikimi


Bilgi

En önemli belirtisi işitme kaybıdır. Ağrı veya ateş gibi belirtilerin olmaması tanı koymayı zorlaştırır. Çocuğun televizyon izlerken sesi çok açmaya başlaması veya okul başarısı iyiyken derslere olan ilgisinin azalması kulakta sıvı toplanmasıyla ortaya çıkan işitme kaybına ilişkin ipuçları olabilir.

Sebep

Kulakta sıvı toplanması, ağrı veya ateş olmaksızın kulak zarının arkasında, orta kulak kısmında sıvı birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. “Efüzyonlu otit” olarak da bilinmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı detaylı kulak muayenesi ile konulabilir. Muayenede kulak zarında matlaşma gibi bir renk değişimi ve kulak zarında çökmelere rastlanabilir. Kulakta sıvı birikiminden şüphelenilen hastada orta kulak basınç testi ve işitme testi tanıyı doğrular.

Etken

Orta kulak iltihabı en çok yaşamın ilk 3 yılında rastlanmaktadır ve orta kulak iltihabı olan bir çocukta kulak arkasındaki sıvı birikimi görülebilmektedir. Erişkinde ise kulakta sıvı birikmesi genellikle nezle gibi bir viral üst solunum yolunu takiben meydana gelebilmektedir.

Tedavi

Hastaya 10-14 günlük antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra sıvının emilmesine yardımcı ilaçlar olarak dekonjestan adı verilen spreyler, antihistaminik adı verilen ilaçlar ve kortizonlu spreyler kullanılabilir. Gerilemeyen olgularda cerrahi gerekebilir.

Risk

Geniz eti hem östaki borusunun ağzında tıkanmaya yol açabilmekte, hem de orta kulak iltihaplarında rol oynayan bazı mikroplar için bir rezervuar görevi görebilmektedir. Yani geniz eti, kulakta sıvı birikmesi yani efüzyonlu otit için önemli bir risk faktörüdür. Bazı olgularda alerjik nezle de orta kulak iltihaplarına yatkınlık oluşturabilmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı