Bilgi
En önemli belirtisi işitme kaybıdır. Ağrı veya ateş gibi belirtilerin olmaması tanı koymayı zorlaştırır. Çocuğun televizyon izlerken sesi çok açmaya başlaması veya okul başarısı iyiyken derslere olan ilgisinin azalması kulakta sıvı toplanmasıyla ortaya çıkan işitme kaybına ilişkin ipuçları olabilir.
Sebep
Kulakta sıvı toplanması, ağrı veya ateş olmaksızın kulak zarının arkasında, orta kulak kısmında sıvı birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. “Efüzyonlu otit” olarak da bilinmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı detaylı kulak muayenesi ile konulabilir. Muayenede kulak zarında matlaşma gibi bir renk değişimi ve kulak zarında çökmelere rastlanabilir. Kulakta sıvı birikiminden şüphelenilen hastada orta kulak basınç testi ve işitme testi tanıyı doğrular.
Etken
Orta kulak iltihabı en çok yaşamın ilk 3 yılında rastlanmaktadır ve orta kulak iltihabı olan bir çocukta kulak arkasındaki sıvı birikimi görülebilmektedir. Erişkinde ise kulakta sıvı birikmesi genellikle nezle gibi bir viral üst solunum yolunu takiben meydana gelebilmektedir.
Tedavi
Hastaya 10-14 günlük antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra sıvının emilmesine yardımcı ilaçlar olarak dekonjestan adı verilen spreyler, antihistaminik adı verilen ilaçlar ve kortizonlu spreyler kullanılabilir. Gerilemeyen olgularda cerrahi gerekebilir.
Risk
Geniz eti hem östaki borusunun ağzında tıkanmaya yol açabilmekte, hem de orta kulak iltihaplarında rol oynayan bazı mikroplar için bir rezervuar görevi görebilmektedir. Yani geniz eti, kulakta sıvı birikmesi yani efüzyonlu otit için önemli bir risk faktörüdür. Bazı olgularda alerjik nezle de orta kulak iltihaplarına yatkınlık oluşturabilmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı