Beyin Tümörü


Bilgi

Tümörün beyindeki yerleşim yerine göre belirti ve bulgular değişken olabilir. Belli başlı belirtiler; baş ağrısı, nöbet, görme bozuklukları, denge kaybı, baş dönmesi, sersemlik hali, düşünme, konuşma ve kelime bulmada güçlük veya yavaşlama, kişilik ve davranışlarda değişiklikler, vücudun bir kısmı veya bir yarısında güçsüzlük, duyma kaybı, bilinç bulanıklığı ve hafıza kaybıdır.

Sebep

Beyin tümörü, beyinde bulunan hücrelerin anormal ve kontrol edilemez bir şekilde çoğalmasıdır. Beyindeki bu anormal çoğalma sonucu meydana gelen kitle, beyin dokusuna bası yapar ve beyin boşlukları içerisinde dolaşan beyin omurilik sıvısının (BOS) akışını bozabilirler ve sonuçta kafa içindeki basıncın artmasına neden olur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri (CT, MR)

Etken

Beyin tümörü, eğer beyin dokusunun kendisinden gelişmişse primer (birincil) beyin tümörü, vücudun başka bir yerindeki kanserin beyine sıçraması şeklinde (metastaz) ise buna ikincil (metastatik) beyin tümörü denir. Beyine en çok yayılım gösteren kanserler; meme kanseri, kolon kanseri, böbrek kanseri, akciğer kanseri ve deri kanseridir (melanoma).

Tedavi

Beyin tümörü tanı ve tedavisi ile beyin-omurilik-sinir cerrahisi (nöroşirürji), nöroloji, radyasyon onkolojisi ve medikal (tıbbi) onkoloji bölümleri ilgilenir. Hastalığın evresine göre tedavi ameliyat veya radyocerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ya da ilaç tedavisidir (kemoterapi).

Risk

Radyasyon maruziyeti ve ailesinde beyin tümörü öyküsü olanlar beyin tümörü açısından artmış riske sahiptirler.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı