Bilgi
Cilt kuruluğu probleminiz varsa cildiniz sertleşir, ayrıca ciltte pullanma, soyulma, ağrı, kaşınma, çatlama veya gri, kül rengi bir görünüm alma gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Her yaşta ve herkeste cilt kuruluğu problemi görülebilir. Çoğu kez nemlendirici kullanmak kuruluk sorununu çözer ancak bazı durumlarda cilt kuruluğu ciddi bir hastalık halini alabilir ve bir cilt uzmanından yardım almak gerekir. Tıpta cilt kuruluğu ‘kserozis‘ olarak adlandırılır.
Bakım
-
Tahlil
Tanı cilt muayenesi ile konur. Altta yatan başka bir sağlık sorunu nedeniyle cildinizin kuruduğundan şüphelenirse, doktor bazı testler yaptırmanızı isteyebilir.
Etken
Cilt kuruluğu cilt çok fazla su veya yağ kaybettiğinde hemen herkeste görülebilir. Bazı kişilerinse cildi diğerlerine göre daha kurudur veya kurumaya meyillidir.
Tedavi
Gün boyunca sık nemlendirici sürmek cildi rahatlatacaktır. Bu şekilde cilt yumuşar, çatlaklar azalır. Daha ciddi cilt kuruluklarında Dermatoloji uzmanlarınca bazı ilaç ve krem tedavileri uygulanmaktadır. Ayrıca, suyla fazla temastan kaçınmak, cildi kurutan kozmetiklerden uzak durmak, susuz kalmamak ve cildin nefes almasına izin verecek giysiler tercih etmek önemlidir.
Risk
Kuru cilt diyabet, tiroid hastalıkları veya kötü beslenme gibi başka problemlerle de ilişkili olabilir. Bu hastalar tedavi edilmediğinde kuru cilt için risk altındadır. Hemşirelerde, kuaförlerde ve diğer gün içinde cildi suyla çok fazla temas eden kişilerde cilt kuruluğu görülebilir. Ciltte sertleşme, çatlama meydana gelir. Egzema ve sedef gibi deri hastalıklarında cilt kuruluğu görülebilmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı