Kuru Cilt


Bilgi

Cilt kuruluğu probleminiz varsa cildiniz sertleşir, ayrıca ciltte pullanma, soyulma, ağrı, kaşınma, çatlama veya gri, kül rengi bir görünüm alma gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Her yaşta ve herkeste cilt kuruluğu problemi görülebilir. Çoğu kez nemlendirici kullanmak kuruluk sorununu çözer ancak bazı durumlarda cilt kuruluğu ciddi bir hastalık halini alabilir ve bir cilt uzmanından yardım almak gerekir. Tıpta cilt kuruluğu ‘kserozis‘ olarak adlandırılır.

Bakım

-

Tahlil

Tanı cilt muayenesi ile konur. Altta yatan başka bir sağlık sorunu nedeniyle cildinizin kuruduğundan şüphelenirse, doktor bazı testler yaptırmanızı isteyebilir.

Etken

Cilt kuruluğu cilt çok fazla su veya yağ kaybettiğinde hemen herkeste görülebilir. Bazı kişilerinse cildi diğerlerine göre daha kurudur veya kurumaya meyillidir.

Tedavi

Gün boyunca sık nemlendirici sürmek cildi rahatlatacaktır. Bu şekilde cilt yumuşar, çatlaklar azalır. Daha ciddi cilt kuruluklarında Dermatoloji uzmanlarınca bazı ilaç ve krem tedavileri uygulanmaktadır. Ayrıca, suyla fazla temastan kaçınmak, cildi kurutan kozmetiklerden uzak durmak, susuz kalmamak ve cildin nefes almasına izin verecek giysiler tercih etmek önemlidir.

Risk

Kuru cilt diyabet, tiroid hastalıkları veya kötü beslenme gibi başka problemlerle de ilişkili olabilir. Bu hastalar tedavi edilmediğinde kuru cilt için risk altındadır. Hemşirelerde, kuaförlerde ve diğer gün içinde cildi suyla çok fazla temas eden kişilerde cilt kuruluğu görülebilir. Ciltte sertleşme, çatlama meydana gelir. Egzema ve sedef gibi deri hastalıklarında cilt kuruluğu görülebilmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı