Pulmoner Ödem


Bilgi

Akciğer ödeminde; nefes darlığı, solunum güçlüğü, anormal solunum sesleri, hırıltılı solunum, öksürük, huzursuzluk hali ve aşırı terleme gibi belirtiler görülür.

Sebep

Akciğer kan damarlarında basınç, başta sol kalp yetmezliği olmak üzere, bazı sebeplerden dolayı normal seviyesini aşar. Belli seviyeden sonra oksijenlenmeyi bozar ve daha ileri seviyeye yükselen kan basıncı kılcal damarlar içindeki kanın hava keselerine geçmesine neden olur. Bu durum hava keselerinin sıvı ile dolmasına sebep olur ve oksijenlenmeyi engeller. Bu durum pulmoner (akciğer) ödem olarak tanımlanır.

Bakım

-

Tahlil

Akciğer ödemi teşhisinde hastanın şikayetleri, muayenede elde edilen bulgular ve akciğer grafisi yeterlidir. Ödemin nedenine yönelik tetkikler arasında ise, ekokardiyografi, elektrokardiyografi, kardiyak kateterizasyon gibi tetkikler sayılabilir.

Etken

Akciğer ödeminin sık görülen nedenleri; kalp yetmezliği, kalp krizi, kalp kapaklarında bozukluk, pnömoni (zatürre), zehirlenme, duman solunması (yangın ), böbrek yetmezliği, yüksek rakım (dağ) hastalığı ve ilaç yan etkileridir (ilaç reaksiyonu).

Tedavi

Ani akciğer ödemi hayati tehlikesi olan son derece ciddi bir durumdur. Hava keseciklerindeki bu sıvı (ödem) normal oksijen değişimini engeller ve eğer tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Akciğer ödemi tedavisinde ilk uygulanan oksijen tedavisidir. Sonrasında morfin, kalbin yükünü azaltma amaçlı ilaçlar, idrar söktürücüler, kan basıncını ayarlayan ilaçlar gibi tedaviler uygulanır.

Risk

Kalp kapak hastaları, koroner arter hastaları (kalp damar hastalığı), kardiyomiyopati hastaları (kalp kası hastalığı) ve kontrolsüz hipertansiyon hastaları risk altında olan hastalara örnek verilebilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı