Laktoz İntoleransı


Bilgi

Belirtiler genellikle süt veya süt ürünlerinin alınmasından yarım saat veya iki saat sonra başlar. Tipik belirtileri arasında ishal, bulantı, karın ağrısı, karın şişkinliği, aşırı gaz çıkarma, yağlı dışkı ve süt içememe sayılabilir.

Sebep

Laktoz, glukoz ve galaktoz şekerlerinin birleşmesiyle oluşan bir süt şekeridir. Laktoz, bağırsaklarda bulunan bir enzim olan laktaz ile parçalanır. Laktoz intoleransı, laktozu parçalayan bu laktaz enziminin eksikliği ya da bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Süt içememe hastalığı olarak da adlandırılabilir.

Bakım

-

Tahlil

Laktoz intoleransının tanısı genelde klinik bulgular ile konur. Bunun için en basit yöntem birkaç gün süreyle laktoz içeren besinlerden uzak durduktan sonra, iki bardak yağsız süt içilir. Eğer karın ağrısı ve yakınmalar ortaya çıkıyor ise laktoz intoleransı var demektir.

Etken

Laktoz intoleransı, laktozu parçalayan bu laktaz enziminin eksikliği ya da bozukluğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Laktaz eksikliğinin nedenleri arasında, yaşlanma, geçirilmiş bağırsak ameliyatı, ince barsak enfeksiyonu ve çölyak hastalığı sayılabilir.

Tedavi

Süt ve süt ürünlerinin diyetten çıkarılması ve/veya tüketilen miktarın azaltılması faydalı olacaktır. Yeterli kalsiyum alımının sağlanması için diyete kalsiyumdan zengin, peynir ve yoğurt gibi fermente süt ürünleri gibi başka kaynakların eklenmesi gerekir. Laktoz intoleransı olan bireylerin çoğu peynir ve yoğurdu rahatlıkla yiyebilmektedir.

Risk

Süt intoleransı ya da laktaz eksikliği olarak da adlandırılan bu durum tüm dünyada en sık karşılaşılan sindirim bozukluklarından birisidir. Beyaz ırktaki yetişkinlerin %10-30’unda değişik derecelerde laktoz intoleransı mevcuttur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı