Bilgi
Belirtiler genellikle süt veya süt ürünlerinin alınmasından yarım saat veya iki saat sonra başlar. Tipik belirtileri arasında ishal, bulantı, karın ağrısı, karın şişkinliği, aşırı gaz çıkarma, yağlı dışkı ve süt içememe sayılabilir.
Sebep
Laktoz, glukoz ve galaktoz şekerlerinin birleşmesiyle oluşan bir süt şekeridir. Laktoz, bağırsaklarda bulunan bir enzim olan laktaz ile parçalanır. Laktoz intoleransı, laktozu parçalayan bu laktaz enziminin eksikliği ya da bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Süt içememe hastalığı olarak da adlandırılabilir.
Bakım
-
Tahlil
Laktoz intoleransının tanısı genelde klinik bulgular ile konur. Bunun için en basit yöntem birkaç gün süreyle laktoz içeren besinlerden uzak durduktan sonra, iki bardak yağsız süt içilir. Eğer karın ağrısı ve yakınmalar ortaya çıkıyor ise laktoz intoleransı var demektir.
Etken
Laktoz intoleransı, laktozu parçalayan bu laktaz enziminin eksikliği ya da bozukluğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Laktaz eksikliğinin nedenleri arasında, yaşlanma, geçirilmiş bağırsak ameliyatı, ince barsak enfeksiyonu ve çölyak hastalığı sayılabilir.
Tedavi
Süt ve süt ürünlerinin diyetten çıkarılması ve/veya tüketilen miktarın azaltılması faydalı olacaktır. Yeterli kalsiyum alımının sağlanması için diyete kalsiyumdan zengin, peynir ve yoğurt gibi fermente süt ürünleri gibi başka kaynakların eklenmesi gerekir. Laktoz intoleransı olan bireylerin çoğu peynir ve yoğurdu rahatlıkla yiyebilmektedir.
Risk
Süt intoleransı ya da laktaz eksikliği olarak da adlandırılan bu durum tüm dünyada en sık karşılaşılan sindirim bozukluklarından birisidir. Beyaz ırktaki yetişkinlerin %10-30’unda değişik derecelerde laktoz intoleransı mevcuttur.

Hastalık Sorgulama Programı