Lenf Düğümü İltihabı


Bilgi

Vücudun herhangi bir bölgesinde yabancı maddelere karşı yaptığı mücadele, oraya en yakın lenf bezini şişirir. Ateş, burun akıntısı, boğaz tahrişi gibi üst solunum yolu iltihabı belirtileri, lenf bezinde şişme ile birlikte ağrı ve üstündeki deride kızarıklık ve hassasiyet önemli belirtileri arsında sayılabilir.

Sebep

Lenf sistemi, vücudumuzun çeşitli bölgelerinden akyuvar, artık doku sıvısı ve besin maddelerini toplayıp tek yönlü ilerleyerek içeriğini dolaşım sistemine boşaltır. Lenf nodları veya lenf düğümleri olarak da bilinen lenf bezleri, bu sistem üzerinde bulunur ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynarlar. Lenf bezleri vücudun her yerinde bulunur ancak boyun, koltuk altı ve kasıkta bulunanları yüzeyseldir ve iltihap kapmaları halinde şişerler.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik olarak yani tıbbi öykü ve fizik muayene ile konur. Gereğinde kan tetkiklerine başvurulabilir.

Etken

Vücuda giren bakteri, virüs, parazit, mantar ve mayalar lenf bezi iltihabına neden olabilir.

Tedavi

Öncelikle iltihabın nedeni araştırılmalıdır. Başka bölgedeki iltihaplara bağlı olarak oluşmuşsa, o bölgenin tedavisi lenf nodu iltihabının da tedavi olmasını sağlar. Bakteri kaynaklı durumlarda antibiyotikler, virüs kaynaklı olanlarda antiviral ilaçlar kullanılabilir. Ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar da kullanılabilir. İltihaplanan lenf bezi üzerine soğuk uygulama yapılmalıdır.

Risk

Ağrısız lenf nodu büyümesi olması halinde lenf kanseri riski olduğu unutulmamalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı