Beyin Apsesi


Bilgi

Tipik Belirtileri; ateş, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, çift görme, güçsüzlük, bulantı, kusma, nöbet (havale, kriz).

Sebep

Beyin apsesi, beyinde iltihap birikmesi durumudur.

Bakım

-

Tahlil

Beyin apsesi beyin cerrahisi ve nörolojik muayene sonucu uygulanacak bazı tetkikler ile tespit edilebilir. Apseyi tanımlamak için, beyin tomografisi, manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir. Yine bazı kültürler tanı için kullanılabilir.

Etken

Apsenin nedeni bakteri, mantar ya da parazit kaynaklı enfeksiyonlar olabilir. Kafa travması, orta kulak iltihabı, diş iltihabı ve sinüzit enfeksiyonlarında mikroplar beyine direkt olarak, akciğer enfeksiyonlarında ise kana karışarak beyin dokusuna ulaşır ve apseye neden olabilir.

Tedavi

Beyin apsesinde tedavi şikayetlerin yoğunluğuna, enfeksiyonun sürecine, apsesinin boyutuna göre değişim gösterebilir. Oluşan apse hayati tehdit ediyorsa apse boşaltılır. Enfeksiyona göre tedavi çeşidi seçilir. Enfeksiyon erken evredeyse antibiyotik tedavisi ile sorun kontrol altına alınabilir. Fakat enfeksiyon ilerlemiş ise cerrahi ile apsenin alınması gerekir.

Risk

Hasta ve zayıf kişilerde olma olasılığı daha yüksektir. Bağışıklık sistemini düşürecek ilaç alanlar ve kronik akciğer hastalığı olanlar risk altındadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı