Bilgi
Tipik belirtileri herhangi bir enfeksiyon olmaksızın devam eden ateş, yorgunluk, sersemlik, nefes darlığı, soluk cilt, sık burun ve diş eti kanamalarıdır.
Sebep
Kemiğin ortasında bulunan yumuşak süngerimsi yapıdaki maddeye kemik iliği denilmektedir. Mikroplarla savaşan lökositler yani beyaz kan hücreleri kemik iliğinde üretilmektedir. Kemik iliğindeki lökositlerin anormal çoğalmasına Lösemi denilmektedir. Bu hastalıkta, aşırı üretiminden dolayı kemik iliğinde, normal hücrelerinin yerini olgun olmayan blast denilen hücreler almıştır. Bu aşırı hücre çoğalması, normal kan hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı bir tıbbi öykü ve fizik muayene önceliklidir. Doktorunuz şişmiş lenf bezeleri arar ve dalak veya karaciğerinizin büyümüş olup olmadığını kontrol eder. Kan testlerinde anormallik tespiti halinde (yüksek seviyede beyaz kan hücreleri ve diğer kan hücrelerinin düşük seviyeleri) doktorunuz kemik iliği biyopsisi yapmak isteyebilir.
Etken
ALL’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak yüksek dozda radyasyona maruz kalma ve bazı iş kollarında benzen gibi belirli kimyasallara maruz kalma ALL gelişim riskini artırabilir.
Tedavi
ALL’ de tedavi, çocuk veya erişkin hematoloğu kontrolünde yapılacak kemoterapi, radyasyon tedavisi, kök hücre nakli ve hedefe yönelik tedavilerden oluşmaktadır.
Risk
Çocukluk çağı lösemileri arasında en yaygın türdür. Genellikle 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Yetişkinlerde de görülebilir. ALL en iyi tedavi edilen çocukluk lösemi tipidir.

Hastalık Sorgulama Programı