Lösemi


Bilgi

Tipik belirtileri herhangi bir enfeksiyon olmaksızın devam eden ateş, yorgunluk, sersemlik, nefes darlığı, soluk cilt, sık burun ve diş eti kanamalarıdır.

Sebep

Kemiğin ortasında bulunan yumuşak süngerimsi yapıdaki maddeye kemik iliği denilmektedir. Mikroplarla savaşan lökositler yani beyaz kan hücreleri kemik iliğinde üretilmektedir. Kemik iliğindeki lökositlerin anormal çoğalmasına Lösemi denilmektedir. Bu hastalıkta, aşırı üretiminden dolayı kemik iliğinde, normal hücrelerinin yerini olgun olmayan blast denilen hücreler almıştır. Bu aşırı hücre çoğalması, normal kan hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı bir tıbbi öykü ve fizik muayene önceliklidir. Doktorunuz şişmiş lenf bezeleri arar ve dalak veya karaciğerinizin büyümüş olup olmadığını kontrol eder. Kan testlerinde anormallik tespiti halinde (yüksek seviyede beyaz kan hücreleri ve diğer kan hücrelerinin düşük seviyeleri) doktorunuz kemik iliği biyopsisi yapmak isteyebilir.

Etken

ALL’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak yüksek dozda radyasyona maruz kalma ve bazı iş kollarında benzen gibi belirli kimyasallara maruz kalma ALL gelişim riskini artırabilir.

Tedavi

ALL’ de tedavi, çocuk veya erişkin hematoloğu kontrolünde yapılacak kemoterapi, radyasyon tedavisi, kök hücre nakli ve hedefe yönelik tedavilerden oluşmaktadır.

Risk

Çocukluk çağı lösemileri arasında en yaygın türdür. Genellikle 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Yetişkinlerde de görülebilir. ALL en iyi tedavi edilen çocukluk lösemi tipidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı