Lupus Hastalığı


Bilgi

Eklem ağrıları, yüksek ateş ve deri döküntüleri en büyük belirtileri arasında sayılabilir. Bu hastalığa yakalanan insanlarda yanak kısmından, burun kısmına doğru uzanan tipik döküntüler ve izler meydana gelir. Diğer belirtiler arasında halsizlik, kilo kaybı, isteksizlik ve iştah kaybı sayılabilir. Ancak çok sayıda organ ve sistemi tutulduğundan sayılanlar dışında çok farklı belirtilerle de karşılaşılabilmektedir.

Sebep

Tıbbi adıyla sistemik lupus eritematoz hastalığı, bağışıklık sisteminin kendi doku ve organlarını hedef alarak savaştığı, kronik iltihabi (yangısal) bir hastalıktır. Kısaca lupus hastalığı olarak da bilinmektedir. Lupus, cilt, böbrekler, kan hücreleri, beyin, kalp ve akciğerler dahil olmak üzere bir çok organ ve sistemi tutabilir.

Bakım

-

Tahlil

Lupus teşhisi koymak doktorlar için de kolay değildir. Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri, ANA, anti-dsDNA, anti-Sm, antifosfolipid antikorları, kompleman seviyeleri gibi ilk planda yapılacak testlere ilaveten gerekirse tutulan organ ve dokulara yönelik; böbrek biyopsisi, beyin görüntülemeleri gibi ileri incelemeler de yapılabilir.

Etken

Kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, tüm otoimmün hastalıklarda olduğu gibi lupusda da, kişinin uygun genetik yapısıyla birlikte, çevresel faktörlerin (enfeksiyonlar, güneş ışığı, ilaçlar, toksinler vs.) etkileşimi sonucunda anormal immün yanıtın ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Tedavi

Lupusu, tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yok. Ancak tedaviyle büyük ölçüde iyileşme sağlanır. Non steroid antiinflamatuvar ilaçlar, hidroksiklorokin, steroidler ve diğer bazı immünsepresif ilaçlar ve biyolojik tedaviler doktorunuz tarafından gerekli görülmesi halinde kullanılabilmektedir.

Risk

Lupus hastalığı, her yaşta görülebilse de genellikle, 20'li ve 30'lu yaşlarda başlar. Kadınlarda, erkeklerden 10 kat daha fazladır. Hastalık tüm ırklarda görülebilmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı