Bilgi
Başlıca belirtileri arasında ayak cildinde soyulma, çatlama, pullanma, kızarıklık, su toplama, kaşıntı ve yanmadır.
Sebep
Tinea pedis diye de adlandırılan madura ayağı, ayakta görülen bir mantar enfeksiyonudur. Ayak parmakları arasında başlayan ve diğer kısımlara da yayılan bu enfeksiyonun klinik görünümü iltihaplı cerahat, pullar halinde dökülme, aşınma şeklindedir.
Bakım
-
Tahlil
Yapılacak muayeneyi takiben tanıyı kesinleştirmenin en iyi yolu, ayak derisinden alınacak numunenin laboratuvar ortamında mantar varlığı açısından değerlendirilmesidir.
Etken
Madura ayağı, ayak parmak tırnağı ve dış deri katmanlarındaki ölü derilerde yaşayan mikroskobik mantardan kaynaklanır. En yaygın görülen etken trikofiton rubrum isimli mantardır.
Tedavi
Madura ayağı olgularının çoğu topikal yani cilde uygulanan mantar önleyici ilaçlarla (antifungal) tedavi edilir. Ağır vakalarda ağız yoluyla alınan antifungal ilaçlar gerekebilir. Mantarlar en çok nemli ortamlarda geliştiğinden, önemli olan ayakların temiz ve kuru tutulmasıdır.
Risk
Ayakkabı, çorap, yüzme havuzları, soyunma kabinleri ve umumi tuvaletlerin zeminleri gibi sıcak ve nemli ortamlar mantarların gelişimi ve üremesi için en uygun ortamlardır. En çok yazın sıcak ve nemli iklimlerde görülür. Daha çok dar ayakkabı ve umumi banyo ve havuzları kullanan kişilerde görülür.

Hastalık Sorgulama Programı