Makatta Çatlak

Bilgi
Başlıca belirtiler; makatta ağrı, kabızlık, kanlı dışkı ve dışkı üzerinde çizgi şeklinde kandır.
Sebep
Anal fissür, anüs (makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalıktır. İlk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle makatta çatlak ya damakat yırtığı hastalığı şeklinde de bilinmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Proktolojik muayene (makat bölgesinin muayenesi) genellikle tanı koymak için yeterlidir. Şüphe halinde parmakla muayene ve anoskopi veya rektoskopi yapılabilir.
Etken
Genellikle sürekli kabızlık sorunu çeken kişilerde, büyük ve sert bir dışkının anal kanalı germesiyle meydana gelir. Anatomik yapısı nedeniyle makatın arka kısmı travmaya daha açık olduğundan anal fissür daha çok bu bölgede görülmektedir.
Tedavi
Hastalık erken dönemde tanı alması halinde, sıcak oturma banyosu, kabızlık tedavisi ve topikal olarak uygulanan krem tedavileri ile gerileyebilir. Botoks uygulaması ve cerrahi müdahale de tedavi alternatifleri arasındadır.
Risk
Başlıca risk faktörü kabızlıktır. Patlama tarzında volümlü dışkılamaya yol açan ishal ve inflamatuvar barsak hastalıkları (Crohn hastalığı, ülseratif kolit) da anal fissüre yol açabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı