Makula Dejenerasyonu


Bilgi

Merkezi görme kaybı en önemli belirtisidir. Başlangıçta cisimler eğri olarak görülür, görme alanının merkezinde siyah bir odak meydana gelir ve aynı zamanda karanlıkta görme bozulur. Bu yüzden makulanın hasarında kişinin günlük hayatı büyük ölçüde etkilenir.

Sebep

Retinanın görme merkezine makula veya sarı nokta denilmekte olup, bu bölgedeki hasarlanmaya makula dejenerasyonu denir. Belirli bir nedeni olmaksızın sadece yaşlanmaya bağlı gelişen türüne Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu denir.

Bakım

-

Tahlil

Teşhis için görme alanı testi, oftalmoskopik göz muayenesi, fundus muayenesi ve gereğinde floresin anjiografi gibi bazı testlerden yararlanılır.

Etken

Makula Dejenerasyon’na birçok faktör sebep olabilir. Bunları genetik, yaş, beslenme, sigara kullanımı ve güneş ışığının zararlı etkileri gibi gruplandırmak mümkündür.

Tedavi

Bazı Makula Dejenerasyonu tipleri için lazer fotokoagülasyon denilen tedavi yöntemi kanayan damarlara müdahale etme konusunda etkili bir yoldur. Ancak bu tedavi kaybedilmiş görüntüyü tekrar geri getirmez fakat daha fazla görüntü kaybı oluşmasını engelleyebilir.

Risk

Sigara, genetik yatkınlık, açık saç rengi ve göz rengi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi bazı risk faktörleri bilinmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı