Makula Dejenerasyonu

Bilgi
Merkezi görme kaybı en önemli belirtisidir. Başlangıçta cisimler eğri olarak görülür, görme alanının merkezinde siyah bir odak meydana gelir ve aynı zamanda karanlıkta görme bozulur. Bu yüzden makulanın hasarında kişinin günlük hayatı büyük ölçüde etkilenir.
Sebep
Retinanın görme merkezine makula veya sarı nokta denilmekte olup, bu bölgedeki hasarlanmaya makula dejenerasyonu denir. Belirli bir nedeni olmaksızın sadece yaşlanmaya bağlı gelişen türüne Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu denir.
Bakım
-
Tahlil
Teşhis için görme alanı testi, oftalmoskopik göz muayenesi, fundus muayenesi ve gereğinde floresin anjiografi gibi bazı testlerden yararlanılır.
Etken
Makula Dejenerasyon’na birçok faktör sebep olabilir. Bunları genetik, yaş, beslenme, sigara kullanımı ve güneş ışığının zararlı etkileri gibi gruplandırmak mümkündür.
Tedavi
Bazı Makula Dejenerasyonu tipleri için lazer fotokoagülasyon denilen tedavi yöntemi kanayan damarlara müdahale etme konusunda etkili bir yoldur. Ancak bu tedavi kaybedilmiş görüntüyü tekrar geri getirmez fakat daha fazla görüntü kaybı oluşmasını engelleyebilir.
Risk
Sigara, genetik yatkınlık, açık saç rengi ve göz rengi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi bazı risk faktörleri bilinmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı