Bilgi
Benin bir tarafının diğer tarafından farklı olması (asimetrik), sınırlarının düzensiz olması, sıklıkla birden fazla rengi içinde barındırması ve en önemlisi zamanla büyümeye devam etmesi melanom cilt kanserinin tipik belirtileri arasındadır. Ayrıca kabuklanma, kanama, sızıntı, üzerinde kabarma, etrafındaki deriye doğru çıkıntı gösterme, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı da görülebilmektedir.
Sebep
Derinin rengini veren maddeye melanin denilmekte ve bu pigmenti üreten hücrelere de melanosit denilmektedir. Melanositlerden köken alan derinin en önemli kanserine melanom cilt kanseri adı verilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Dermatoloji uzmanına başvurun. Cilt muayenesi ve gereğinde deri biyopsisi ile melanom da dahil olmak üzere cilt kanseri tanısı konulabilir.
Etken
Güneşe aşırı maruz kalma deri kanserinin temel sebebidir. Diğer olası etkenler arasında ise x ışınlarına maruz kalma, bazı cilt hastalıkları, kimyasal ürünler içeren maddelere mesleki olarak maruz kalma ve genetik olarak ailede cilt kanseri bulunması sayılabilir.
Tedavi
Tipine ve evresine göre tedavi farklılık gösterir. İlk tedavi seçeneği cerrahi olarak lezyonun çıkarılmasıdır. Yaygın hastalık varlığında kemoterapi ve radyoterapi de tedavi seçenekleri arasındadır.
Risk
Açık tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir.

Hastalık Sorgulama Programı