Melanom Cilt Kanseri


Bilgi

Benin bir tarafının diğer tarafından farklı olması (asimetrik), sınırlarının düzensiz olması, sıklıkla birden fazla rengi içinde barındırması ve en önemlisi zamanla büyümeye devam etmesi melanom cilt kanserinin tipik belirtileri arasındadır. Ayrıca kabuklanma, kanama, sızıntı, üzerinde kabarma, etrafındaki deriye doğru çıkıntı gösterme, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı da görülebilmektedir.

Sebep

Derinin rengini veren maddeye melanin denilmekte ve bu pigmenti üreten hücrelere de melanosit denilmektedir. Melanositlerden köken alan derinin en önemli kanserine melanom cilt kanseri adı verilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Dermatoloji uzmanına başvurun. Cilt muayenesi ve gereğinde deri biyopsisi ile melanom da dahil olmak üzere cilt kanseri tanısı konulabilir.

Etken

Güneşe aşırı maruz kalma deri kanserinin temel sebebidir. Diğer olası etkenler arasında ise x ışınlarına maruz kalma, bazı cilt hastalıkları, kimyasal ürünler içeren maddelere mesleki olarak maruz kalma ve genetik olarak ailede cilt kanseri bulunması sayılabilir.

Tedavi

Tipine ve evresine göre tedavi farklılık gösterir. İlk tedavi seçeneği cerrahi olarak lezyonun çıkarılmasıdır. Yaygın hastalık varlığında kemoterapi ve radyoterapi de tedavi seçenekleri arasındadır.

Risk

Açık tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı