Bilgi
Meme kanserinin en sık belirtisi memede ağrısız bir kitlenin hissedilmesidir. Memede veya koltuk altında bir kitle veya kalınlık, memenin boyutunda ve şeklinde bir değişiklik, ucunun içeri dönmesi, meme derisinin ya da ucunun pullu, kırmızı yada şiş olması, portakal kabuğu görüntüsü gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Memenin kötü huylu tümörü olan Meme kanseri kadınlarda en fazla görülen kanserdir. Meme kanseri, hücrelerin sınırsız ve kontrolsüz çoğalmaya, büyümeye başlaması sonucu oluşur.
Bakım
-
Tahlil
Meme muayenesi başlıca tanı yöntemidir. Mamografi, memenin röntgen filmidir. Problemi olmayan kadınlarda meme hastalığı olup olmadığına bakmak için ve meme bulguları olan kadınlarda da tanı amacı ile kullanılır. Meme ultrasonu veya MRG (manyetik rezonans görüntüleme) tanıda kullanılabilir.
Etken
Kesin etken bilinmemekle birlikte çok sayıda risk faktörünün varlığı bilinmektedir.
Tedavi
Memede giderek büyüyen bir bölge veya yumru gibi belirtiler varsa, fizik muayene, ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve hatta mamografi çekilmesi, ayrıca sıvı veya doku örneği alınarak incelenmesi önerilir. Hastalığın evresi, patolojik inceleme sonrası saptanan tümör özelliklerine göre cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormonal tedavi ve biyolojik tedaviler tek başlarına veya bir arada kullanılarak tedavi yapılmaktadır.
Risk
Kadın olmak meme kanseri oluşum riskini artırır. Ancak meme kanseri olan her 100 kadına karşılık bir erkekte aynı hastalık görülecektir. Ayrıca, ileri yaş, genetik faktörler, çevresel risk faktörleri, meme kanseri aile hikayesi, erken adet görme ve geç menapoz diğer risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı