Meme Kanseri


Bilgi

Meme kanserinin en sık belirtisi memede ağrısız bir kitlenin hissedilmesidir. Memede veya koltuk altında bir kitle veya kalınlık, memenin boyutunda ve şeklinde bir değişiklik, ucunun içeri dönmesi, meme derisinin ya da ucunun pullu, kırmızı yada şiş olması, portakal kabuğu görüntüsü gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Memenin kötü huylu tümörü olan Meme kanseri kadınlarda en fazla görülen kanserdir. Meme kanseri, hücrelerin sınırsız ve kontrolsüz çoğalmaya, büyümeye başlaması sonucu oluşur.

Bakım

-

Tahlil

Meme muayenesi başlıca tanı yöntemidir. Mamografi, memenin röntgen filmidir. Problemi olmayan kadınlarda meme hastalığı olup olmadığına bakmak için ve meme bulguları olan kadınlarda da tanı amacı ile kullanılır. Meme ultrasonu veya MRG (manyetik rezonans görüntüleme) tanıda kullanılabilir.

Etken

Kesin etken bilinmemekle birlikte çok sayıda risk faktörünün varlığı bilinmektedir.

Tedavi

Memede giderek büyüyen bir bölge veya yumru gibi belirtiler varsa, fizik muayene, ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve hatta mamografi çekilmesi, ayrıca sıvı veya doku örneği alınarak incelenmesi önerilir. Hastalığın evresi, patolojik inceleme sonrası saptanan tümör özelliklerine göre cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormonal tedavi ve biyolojik tedaviler tek başlarına veya bir arada kullanılarak tedavi yapılmaktadır.

Risk

Kadın olmak meme kanseri oluşum riskini artırır. Ancak meme kanseri olan her 100 kadına karşılık bir erkekte aynı hastalık görülecektir. Ayrıca, ileri yaş, genetik faktörler, çevresel risk faktörleri, meme kanseri aile hikayesi, erken adet görme ve geç menapoz diğer risk faktörleridir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı