Menenjit


Bilgi

Memenjitin erişkinlerdeki belirtileri arasında; ateş, tireme, baş ağrısı, ışıktan rahatsız olma, bilinç bulanıklığı, bulantı, kusma, nöbet, cilt döküntüsü, ense sertliği ve çeneyi göğse değdirememe bulunur. Bebeklerdeki belirtilerin bazıları ise ateş, huzursuzluk, iştahsızlık, aşırı uyuma, cilt döküntüntüsü, nöbet, bıngıldakta bombeleşme ve solunum sıkıntısıdır.

Sebep

Menenjit, beyin ve omuriliği örten zarın (meninks) iltihaplanmasıdır.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri ve lomber ponksiyon denilen belden alınan sıvının tetkik edilmesi ile tanı konur. Beyin omurilik sıvısında 2000/mm3 ten fazla lenfositik pleositoz varlığı tespit edilir.

Etken

Etken Arenavirüs ailesinden zarflı bir RNA virüsü olan Lenfositik Koryomenenjit Virüsüdür (LCV).

Tedavi

Destek tedavi ve gereğinde antiviral ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Önemli olan kemirgenlerle teması azaltıp hastalığın önlenmesidir.

Risk

LCV virüsü, fare gibi kemiricilerin idrarının ev içindeki veya kilerlerdeki malzemelere bulaşması ve bunlarla da insanların direkt teması sonucunda edinilir. İnsandan insana bulaşmaz. Bu nedenle enfeksiyon riski, laboratuvar çalışanları, kemirgen besleyenler ve uygunsuz koşullarda yaşayanlarda en yüksektir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı