Menapoz


Bilgi

Menopozun en sık olarak görülen belirtileri arasında yer alan sıcak basması vücudun menopoz yaklaştıkça düşen östrojen hormonu seviyesine verdiği tepkidir. Ayrıca, gece terlemeleri, düzensiz adet görme, duygusal dengesizlik, uyku bozuklukları ve vajina kuruluğu gibi belirtiler de menapoz sürecinde sıklıkla görülmektedir. Menopoz belirtilerinin ne kadar süreceği, kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde kısa sürerken, bazı kişilerde de 10 yıl kadar sürebilmektedir.

Sebep

Menopoz, kadınlarda doğurganlığın kaybını yani yumurtalıkların yumurtlama yeteneğinin kaybını takiben adet döngüsünün kalıcı olarak kesildiği duruma verilen isimdir. Menopoz 40-50 yaş arası normal kabul edilmekle birlikte, bu yaş aralığından daha erken veya geç de olabilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, muayene ve gereğinde kan tetkikleri ile tanı konur.

Etken

Menapoz doğal bir biyolojik süreçtir. Bu süreçte yaşanan hormonal değişimler, özellikle östrojen hormonu seviyesinin düşmesi bazı fiziksel ve duygusal belirtilere yol açmaktadır.

Tedavi

Menopoz tedavisinde de temel prensip kadında eksik olan hormonların dışarıdan karşılanmasıdır. Menopoz döneminde kullanılan östrojen tedavilerinin kadınlarda meme kanseri ve serebrovaskuler olay (felç) riskini arttırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Günümüzde; yüksek dozda östrojenin diğer bir kadınlık hormonu olan progesteronla birlikte verilmemesinin beraberinde çeşitli riskleri getirdiği ortaya çıkmış ve bu aşamadan sonra östrojenin dozunun azaltılması ve beraberinde progesteron hormonunun verilmesiyle bu riskler büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır.

Risk

Menopoz döneminde görülen belirtilerin pek çoğu başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle, menopoz için beklenen yaş aralığında olsanız dahi bir uzmana danışmanız uygun olacaktır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı