Bilgi
Menopozun en sık olarak görülen belirtileri arasında yer alan sıcak basması vücudun menopoz yaklaştıkça düşen östrojen hormonu seviyesine verdiği tepkidir. Ayrıca, gece terlemeleri, düzensiz adet görme, duygusal dengesizlik, uyku bozuklukları ve vajina kuruluğu gibi belirtiler de menapoz sürecinde sıklıkla görülmektedir. Menopoz belirtilerinin ne kadar süreceği, kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde kısa sürerken, bazı kişilerde de 10 yıl kadar sürebilmektedir.
Sebep
Menopoz, kadınlarda doğurganlığın kaybını yani yumurtalıkların yumurtlama yeteneğinin kaybını takiben adet döngüsünün kalıcı olarak kesildiği duruma verilen isimdir. Menopoz 40-50 yaş arası normal kabul edilmekle birlikte, bu yaş aralığından daha erken veya geç de olabilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, muayene ve gereğinde kan tetkikleri ile tanı konur.
Etken
Menapoz doğal bir biyolojik süreçtir. Bu süreçte yaşanan hormonal değişimler, özellikle östrojen hormonu seviyesinin düşmesi bazı fiziksel ve duygusal belirtilere yol açmaktadır.
Tedavi
Menopoz tedavisinde de temel prensip kadında eksik olan hormonların dışarıdan karşılanmasıdır. Menopoz döneminde kullanılan östrojen tedavilerinin kadınlarda meme kanseri ve serebrovaskuler olay (felç) riskini arttırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Günümüzde; yüksek dozda östrojenin diğer bir kadınlık hormonu olan progesteronla birlikte verilmemesinin beraberinde çeşitli riskleri getirdiği ortaya çıkmış ve bu aşamadan sonra östrojenin dozunun azaltılması ve beraberinde progesteron hormonunun verilmesiyle bu riskler büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır.
Risk
Menopoz döneminde görülen belirtilerin pek çoğu başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle, menopoz için beklenen yaş aralığında olsanız dahi bir uzmana danışmanız uygun olacaktır.

Hastalık Sorgulama Programı