Mesane Kanseri


Bilgi

Mesane kanserinin en sık görülen ve en önemli belirtisi idrarla ağrısız kanama olması ve idrarda kan pıhtılarının görülmesidir. Bazen bu kanama gözle görülmeyebilir ama idrar tahlilinde rastlanır. Bunun dışında uzun süre devam eden ağrılı idrar yapma yakınması da görülebilir.

Sebep

Mesane, idrar kesesi diye isimlendirilen her iki böbrekten idrar yolları (üreterler) vasıtası ile gelen idrarı depolayan küreye benzeyen bir organdır. Bu organın iç yüzeyinden kaynaklanan kötü huylu tümörlere mesane (idrar kesesi) kanseri denir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve ultrasonografi veya bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı konabilir. Ancak bazen bu tetkiklerle kesin teşhis konamaz ve mesaneye idrar deliğinden girip idrar kesesinin içini görme yöntemi yani sistoskopi işlemi gerekir.

Etken

Bilinen nedenlerin başında sigara ve bazı fabrika çalışanlarında kimyasal maddelerle temas gelmektedir

Tedavi

İlk yapılacak girişim endoskopik kamera ile yapılan ve TUR-Tm denilen kapalı ameliyattır. Sonraki tedavi planı ilk yapılan kapalı ameliyatının patoloji sonucuna göre planlanır. Mesane içine BCG diye bilinen verem hastalığı aşısı uygulanır. Daha geniş bir ameliyat da gerekebilir.

Risk

Mesane kanseri, erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür. Sigara ve bazı kimyasallar bilinen risk faktörleridir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı