Mevsimsel Alerjiler


Bilgi

Mevsimsel alerjinin en büyük belirtisi burun akıntısı ve kaşıntıdır. Deride kaşıntı, kızarıklık ve döküntü, dudak, ağız, boğaz ve göz kapağında şişme, hapşırma, aksırma, hırıltılı solunum, nefes darlığı, sersemlik hissi, kan basıncında düşme ve bayılma gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Mevsimsel alerjiler insanlarda görülen alerjilerden en yaygın olanıdır. Vücudu mikroplara ve yabancı cisimlere karşı koruyan sisteme bağışıklık sistemi denir. Bazı yabancı maddelere karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği anormal yanıt ise alerjik reaksiyon olarak adlandırılmaktadır. Alerjik reaksiyona neden olan maddeye alerjen denir. Alerjen ile vücudun ilk temasında herhangi bir sorun olmazken, bağışıklık sistemi zamanla bu alerjene karşı antikor üretmeye başlar. Bu reaksiyon; hapşırıktan solunum güçlüğü, şok ve ölüme kadar gidebilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Klinik tablo ile tanı acilen konulmalıdır. Daha sonra alerjenin ne olabileceği üzerinde detaylı tıbbi öykü ile durulmalıdır.

Etken

Baharla birlikte polenler artar. Bu aylarda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılırlar sonunda ağız, burun, göz ve ciğerlerimize kadar ulaşırlar. Özellikle rüzgârlı havalardan sonra polenler havaya daha çok dağıldığı için şikâyetler artar.

Tedavi

Kullanılan ilaç tedavileri arasında adrenalin (epinefrin), antihistaminikler ve steroid tedavileri sayılabilir. Alerjen mutlak surette tespit edilmeli ve uzaklaştırılmalıdır.

Risk

Mevsimsel alerjiler kişilerde genellikle yaz aylarında ve bahar aylarında görülmektedir. Bunun en büyük nedeni ilkbahar ve yaz aylarında havadaki toz miktarının ve polen miktarının gösterdiği artıştır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı