Bilgi
Mevsimsel alerjinin en büyük belirtisi burun akıntısı ve kaşıntıdır. Deride kaşıntı, kızarıklık ve döküntü, dudak, ağız, boğaz ve göz kapağında şişme, hapşırma, aksırma, hırıltılı solunum, nefes darlığı, sersemlik hissi, kan basıncında düşme ve bayılma gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Mevsimsel alerjiler insanlarda görülen alerjilerden en yaygın olanıdır. Vücudu mikroplara ve yabancı cisimlere karşı koruyan sisteme bağışıklık sistemi denir. Bazı yabancı maddelere karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği anormal yanıt ise alerjik reaksiyon olarak adlandırılmaktadır. Alerjik reaksiyona neden olan maddeye alerjen denir. Alerjen ile vücudun ilk temasında herhangi bir sorun olmazken, bağışıklık sistemi zamanla bu alerjene karşı antikor üretmeye başlar. Bu reaksiyon; hapşırıktan solunum güçlüğü, şok ve ölüme kadar gidebilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Klinik tablo ile tanı acilen konulmalıdır. Daha sonra alerjenin ne olabileceği üzerinde detaylı tıbbi öykü ile durulmalıdır.
Etken
Baharla birlikte polenler artar. Bu aylarda çimen, ot, çiçek ve ağaçların çiçek açmaları ile birlikte polenler atmosfere yayılırlar sonunda ağız, burun, göz ve ciğerlerimize kadar ulaşırlar. Özellikle rüzgârlı havalardan sonra polenler havaya daha çok dağıldığı için şikâyetler artar.
Tedavi
Kullanılan ilaç tedavileri arasında adrenalin (epinefrin), antihistaminikler ve steroid tedavileri sayılabilir. Alerjen mutlak surette tespit edilmeli ve uzaklaştırılmalıdır.
Risk
Mevsimsel alerjiler kişilerde genellikle yaz aylarında ve bahar aylarında görülmektedir. Bunun en büyük nedeni ilkbahar ve yaz aylarında havadaki toz miktarının ve polen miktarının gösterdiği artıştır.

Hastalık Sorgulama Programı