Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu

Bilgi
Sık görülen belirtileri arasında, üzüntülü ruh hali, düşük enerji, ağlama eğilimi, yoğunlaşma güçlüğü, normalden fazla uyuma, günlük aktivitelerde azalma, yavaşlık, sosyal geri çekilme, yorgunluk ve halsizlik sayılabilir.
Sebep
Mevsimsel duygudurum bozukluğu, yılın belirli dönemlerinde başlayan ve sona eren depresyon belirtileri olarak tanımlanmaktadır. Mevsimsel depresyon da denilmektedir. Sıklıkla kış aylarında görülmesine rağmen; yaz aylarında veya bahar döneminde de bu bozukluğa rastlanabilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Uzman bir psikiyatr tarafından yapılacak detaylı psikiyatrik değerlendirme ile tanı konur.
Etken
Yaz ve kış aylarında maruz kalınan gün ışığının, gece melotonin hormonunun salınım süresi ile ilişkisinin etkili olduğu düşünülmektedir. Mevsimsel depresyonu olan birinde gündüz melatonin salınımı daha fazla olduğu gösterilmiştir.
Tedavi
Tedavisinde antidepresan ilaçlar, D vitamini takviyesi, ışık terapisi veya fototerapi denilen güneş ışığı tedavisi ve bilişsel davranışçı terapi yöntemleri kullanılabilir.
Risk
Kadın olmak mevsimsel depresyon için önemli bir risk faktörüdür. Ekvatordan uzakta yaşıyor olmak, kış boyunca güneş ışığının azalması ve ailede depresyon öyküsünün varlığı da bilinen risk faktörleri arasındadır.

Hastalık Sorgulama Programı