Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu


Bilgi

Sık görülen belirtileri arasında, üzüntülü ruh hali, düşük enerji, ağlama eğilimi, yoğunlaşma güçlüğü, normalden fazla uyuma, günlük aktivitelerde azalma, yavaşlık, sosyal geri çekilme, yorgunluk ve halsizlik sayılabilir.

Sebep

Mevsimsel duygudurum bozukluğu, yılın belirli dönemlerinde başlayan ve sona eren depresyon belirtileri olarak tanımlanmaktadır. Mevsimsel depresyon da denilmektedir. Sıklıkla kış aylarında görülmesine rağmen; yaz aylarında veya bahar döneminde de bu bozukluğa rastlanabilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Uzman bir psikiyatr tarafından yapılacak detaylı psikiyatrik değerlendirme ile tanı konur.

Etken

Yaz ve kış aylarında maruz kalınan gün ışığının, gece melotonin hormonunun salınım süresi ile ilişkisinin etkili olduğu düşünülmektedir. Mevsimsel depresyonu olan birinde gündüz melatonin salınımı daha fazla olduğu gösterilmiştir.

Tedavi

Tedavisinde antidepresan ilaçlar, D vitamini takviyesi, ışık terapisi veya fototerapi denilen güneş ışığı tedavisi ve bilişsel davranışçı terapi yöntemleri kullanılabilir.

Risk

Kadın olmak mevsimsel depresyon için önemli bir risk faktörüdür. Ekvatordan uzakta yaşıyor olmak, kış boyunca güneş ışığının azalması ve ailede depresyon öyküsünün varlığı da bilinen risk faktörleri arasındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı